Ağız ve Diş Sağlığınızı Korumanın İlginç YollarıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Ağız ve diş bakımı için doktorunuzun asla söylemeyeceği sırlar

Güzelliğiniz için güzle bir gülüş, güzel bir gülüş için ise beyaz dişler şart. Ancak yalnızca estetik olarak değil vücudumuza açılan bir yolun başlangıcı da olarak sağlığının ekstra önem taşıdığı ağız ve diş bölgesinde bazı ipuçlarına sahip olmak bakım konusunda işlerinizi çok daha kolaylaştıracak. Ağız ve diş sağlığı bir ömür sizinle olacak dişlerinize özen gösterdiğinizin işareti olarak birkaç bakım ipucuna sahip olmanızı hak ediyor.

saglikli disler

Farklı bitkilerden güç alın

Diş taşları oluşumu için engelleyici özellik gösteren nar suyu, diş eti iltihapları için de oldukça etkili. Araştırmalar nar suyu tüketen kişilerin bakteri plağı oluşumunun daha az olduğunu gösteriyor.

Ağız içi ve çevresi yaralar için ise antiseptik özelliği ile ada çayı tam bir ilaç niteliğinde. Ada çayı kürü hazırlayarak ağız için yaraları ve ağız kokusu sorunlarına çözüm bulmak mümkün.

saglikli disler

Greyfurt ise içeriğindeki yoğun C vitamini oranı ile yalnızca vücudunuzun genelini değil, diş etlerinizi de kanama ve hastalıklara karşı koruyor.

 

Diş ve diş etlerinin sağlığı için sıkça tavsiye edilen bir diğer meyve olan karadut ise alternatif tıpta adını sıkça duyduğumuz bir mucize Karadut yapraklarını ezerek ağız içi gargarası olarak kullanmak ağız içi enfeksiyon ve yaralar için savaş açmanızı sağlıyor.

saglikli disler

Alternatif beslenme

Yıllarca kuru yemiş  gibi sert şeyler yemeniz dişlerin kırılmasına yol açacağına inandırıldık. Anca araştırmalar gösteriyor ki kuru yemiş yiyen insanların uzun vadede dişleri daha sağlam ve güçlü bir hal alabiliyor. Ancak dikkat, fındık ya da cevizlerin kabuğunu hala dişler ile kıramıyoruz.

saglikli disler

Yoğurt yemek de yoğurt suyunun yüksek antiseptik özelliği sahip olması nedeniyle ağız içi ferahlık ve temizlik için önemli. Bunun yanı sıra brokoli tüketmek ise sağlamlığı ile bilinen ancak çürüdüğü zaman tamiri acı verici olan mine tabakası üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturuyor.

saglikli disler

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*