Antideprasan Niteliğinde Yiyecekler ile RahatlayınYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Doğru Beslenme ile Depresyona Veda

Gündelik hayatın koşturması içinde stres, yorgunluk hatta ilerleyen dönemlerde kronik depresyon gibi birçok problem birçok yaştan farklı kişileri etkisi altına alabiliyor. Siz de beslenme düzeninizdeki küçük değişiklikler sayesinde doğru besinleri hayatınıza katarak bu gibi sorunlardan kurtulabilir, daha sağlıklı ve kontrollü bir duygu dünyasına sahip olabilirsiniz.

Beslenme Onerileri

Domates stresi azaltan yiyecekler arasında en başta gelirken içeriğinde bulunan A ve C vitaminlerinin yanı sıra likopen maddesi de doğal bir antioksidan görevi görerek stres yönetimine yardımcı olabiliyor.

Beslenme Onerileri

Kadınların en büyük dostlarından biri olan kakao da stres kontrolü için tavsiye edilen besinler arasında yerini alıyor. Beyninizi dinlendiren kakao endorfin salgılamanıza yol açarak depresyon üzerinde olumlu etkiler yaratırken yüksek tansiyon sorunlarına da faydalı olabiliyor.

İçerdiği yüksek omega 3 içeriği ile sayısız faydaya sahip olan balık yalnızca dolaşım ya da bağışıklık sistemlerine iyi gelmesi ile değil, mutluluk veren ve rahatlatıcı etkiye sahip olan bileşenleri ile de depresyonla savaşta önemli bir yer tutuyor.

Yüksek protein değerlerine sahip olan esmer pirinç ise ayrıca içeriğindeki yüksek lif oranları ile kan şekeriniz üzerinde dengeyi sağlayan bir etki oluşturuyor ve buna bağlı olarak ruhsal durumunuzda da olumlu değişiklikler göstermesini sağlayabiliyor.

Beslenme Onerileri

Protein değeri yüksek olan esmer pirinç, kan şekerini dengeleyicidir ve lif oranı yüksektir. Şeker içeriğinin düşük olması ile vücudun şeker düzeyinin değişmesine ve ruh değişikliklerine engeldir.

Yine yüksek omega 3 ve protein içeriği ile özellikle vejetaryenlerin gözdesi olan soya fasulyesi, içeriğindeki triptofan ile ruhsal durumunuzu etkisi altına alan ve stresle baş etmenize destek sağlayan tavuk eti, içeriğindeki B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra yoğun tadı ile sinirleri uyarması sayesinde mutluluğu tetikleyen kaju fıstığı diğer antidepresan etkili besinler listesinde yer alırken, elbette bol su tüketimi de alışkanlıklarınızın başında gelmesi gereken önemli önerimiz oluyor.

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*