Artık Spora Bahane Yok!Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Spor yapmanın faydaları sanıyoruz ki herkesçe bilinmesinin yanı sıra saymakla da bitmiyor. Psikolojik faydalarının yanı sıra bedensel faydaları ile de hayatınızı baştan aşağı değiştirecek ve olumlu etkilerini her anlamda hissettirecek olan düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmak ise ne yazık ki birçoğumuz için en büyük problem oluyor.

temiz hava ve spor

Büyük bir hevesle başlanan pazartesi sporları yetersiz motivasyon sonucu haftayı tamamlayamıyor ve ne yazık ki bunun nedeni üzerinde yeterince düşünülmüyor. Oysa küçük ipuçları ile sporu hayatınızın her alanına dahil etmek ve daha sağlıklı bir hayata kucak açmak mümkün olabiliyor.

spor yapmak

Alışkanlıklarınızı gözden geçirme vakti

Spor yapma konusunda düzenin büyük değişiklikler ile kendinize saatlerce boşluk yaratmanız ile sağlanması ne yazık ki gündelik tempo içinde pek gerçekçi değildir. Spor önerileri olarak öncelikle kendinizi tanımanız ve hedef koymanız istenmektedir ancak burada önemli nokta gerçekçi olmanızdır.
Örneğin hafta sonu çalışan biriyseniz cumartesi günü için kendinize uzun programlar yazmak pek mantıklı değildir. Bunun yerine sabahları yalnızca 20 dakika gibi kısa bir süre ve yatmadan önce 10 dakika gibi yine oldukça kısa bir süre hafif koşu ya da ısınma hareketleri ile kendinizi daha iyi hissedebilir, sporun faydalarını keşfettikçe motive  olarak bu sürelerin uzunluğunu ya da değerlendirme şeklinizi değiştirebilirsiniz.

spor sonrası

Mutlaka yazıya dökün

Yaptığınız hareketlerin size motive edici gelmesi için mutlaka ne yaptığınızı ve ne kadar süre ile yaptığınızı kontrol etmeniz gerekir. Aksi halde düzensizleşen spor programınız karışıklık sonucu yine başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bunun için mutlaka evinizin spor yaptığınız köşesine bir kağıt ve kalem koyarak sporunuz ile ilgili süre, nabız, hareketler, solunum frekansınız gibi detayları not edip günden güne iyileşmenizi gözlerinizle görülebilir hale getirmeye çalışın.

spor sonrası dinlenme

Bir diğer motivasyon aracı elbette giysiler ile birlikte gelmektedir. Düzenli spor hayatınızda kendinize hedef olarak kilo koymak sıkılaşma oranınızı hiçe saymak olacağından bunun yerine dar gelen bir pantolonunuzu evinizde sık görülen bir yere koymalı ve hedefinize ulaştığınızda zaferinizi pantolonunuzu deneyerek kutlamayı deneyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*