Ayakkabı Seçiminde Önceliğiniz Ayağınız OlsunYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Tüm bedenimizi üzerinde taşıyan ayaklarımıza gereken önemi gösteriyor muyuz? Herkes tarafından görülmediği için kıyafetimizi tamamlama adına zaman zaman ayakkabı seçiminde hunharca davranabiliyoruz. Bizi taşıyor diye bunca eziyete reva mıdır ayaklar? Ayakkabı seçimi hafife alınacak kadar önemsiz bir konu değil. Özellikle tüm gün ayakta kalmak zorunda kalanlar, gün bitimine kadar ayaklarını ayakkabıdan çıkarma imkanı olmayanlar için ayakkabı seçimi daha da önem kazanıyor.
Ayak Sağlığınız İçin Yaşanan Sorunlar ve Alınabilecek Tedbirler
En sık görünen sorunlardan biri şıklığımız adına giydiğimiz ince uçlu ayakkabılardan dolayı parmaklarda görünen şekil bozukluğu. Parmaklar uzun süre sıkışık vaziyette kaldıkları için bir süre sonra yapılarında bozulmalar meydana geliyor. Tabi ki buna bağlı olarak ta tırnak batmaları.

Ayak parmakları tırnak batması yaşanacak düzeye gelmişse bu süreç uzayıp gidiyor. Ayakkabı seçimi yaparken parmaklarınızın rahat ettiğinden emin olun. Ayak parmaklarını olumsuz etkileyen ayakkabıların başın yüksek topuklu ayakkabılar geliyor. Yüksek topuklu ayakkabılarda ağırlık dengesi bozulur ve ağırlık merkezi tabanın tümüne değil uç kısımlara yayılır. Parmaklar bu bozuk güç dağılımının etkisi ile formunu yitirmeye başlar. Ayrıca ayak bileklerinizdeki ağrılarla birlikte burkulma riskleri de artmaya başlar.

Ayakkabı Seçimi ve Denge

Ayakkabı seçimi yapılırken şıklıktan ziyade bedenimizin dengesi göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Ayakkabıya binen yük dengeli bir şekilde dağılmıyorsa yürürken dengede bozulmalara ve burkulmalara sebep olacaktır. Ayakkabınızın şıklığından ziyade yürürken sizi ne kadar güvende tutacağına odaklanmalısınız. Eğer siz seçim yapmakta zorlanıyorsanız seçimi ayaklarınıza ve bedeninize bırakabilirsiniz.

Yorgunlukta Ayakkabı Seçimi

Yorgun bir anınızda alacağınız ayakkabı emin olun sizin için en rahat ayakkabı olacaktır. Siz istemeseniz de yorgun iken bedeniniz rahat etmeyeceği ayakkabıyı istemeyecektir. Alacağınız ayakkabının ayaklarınızı yeterince havalandıracağına emin olun.
Gün boyu içerisinde kalacak olan ayakkabılar havasız ortamda nemimde birleşmesiyle hem koku yapacak hem de mantar oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Anti bakteriyel bir ayakkabı kullanıyor olabilirsiniz ancak bu size ayaklarınızı havasız bırakma özgürlüğü vermemeli. Diğer önemli bir nokta da gün boyu ayaklarınızın içinde kalacakları ayakkabıların ayağınıza tam olarak oturduğundan emin olun. Sürekli ayakkabıya sürtecek ayaklar bir süre sonra nasırlaşmaya başlayacaktır.
Mevsime Göre Ayakkabı Seçimi
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta mevsime göre ayakkabı seçimidir. Çok sevdiğiniz yaz ayakkabılarınızdan ayrılmak istemiyor olabilirsiniz ancak ayak sağlığınız için bunu yapmak zorundasınız. Yazlık ayakkabılar soğuk havalarda ayakkabı içerisindeki ısıyı dengeleyemezler. Suya karşı dayanıklı değillerdir. Ayaklarınızın bozulan ısı dengesi size ek sağlık sorunları olarak geri dönecektir.
Mutlaka dikkat etmeniz gereken bir cümle var “Zamanla açılır, ayağınıza oturur” bu cümleyi duyduğunuz bir yerden eğer ayaklarınızı seviyorsanız mümkünse derhal uzaklaşın ve bir daha da uğramayın. Satıcıların masum cümleleri ayaklarımızda yaşayabileceğimiz sorunları sihirli cümlelerle düzeltemeyecektir. İki noktayı asla unutmayın; Başkalarının kazanacakları parayı değil sahibi olduğunuz ayakları düşünün. Başkalarına daha güzel gösterme çabası ile ayaklarınıza hayatı zehir etmeyin. Gerisini ayaklarınıza ve bedeninize bırakın. Onlar size olması gerekenleri söyleyeceklerdir.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*