Ayrılık Sonrası Depresyon Hayatınızı Karartmasın!Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Ayrılık sonrasında kendinizi mutsuzluğa hapsetmeyin

Ayrılık acısı sizi hayatınızın her evresinde yakalayabilecek, aşılması zor bir durum olarak karşımıza çıkar. Ancak ayrılık acısını nedeniyle hayatınızı uzun süre depresyona hapsetmek ve durumu kabullenememek hayatınızda derin psikolojik yaralara yol açabilir. Elbette herkesin belli bir dönemini adadığı bu durum hayatında önemli bir sorun teşkil edebilir ama bu süreci ruh sağlığınız açısından olabildiğince normal şekilde atlamak oldukça önemlidir. Eğer siz de kendi hayatınızda ya da çevrenizde bu gibi durumlar için önerilere ihtiyaç duyuyorsanız size özel bu yazımıza bir göz atmalısınız.

ayrilik sonrasi depresyon

Hayatınızın odak noktasını tekrar gözden geçirin

Hayatınızın önemli bir yerine koyduğunuz kişinin hayatınızda yalnızca bir ”kişi” olduğunu, ancak hayatınızın o olmadığını kavrayın. Bir birey olarak yanınızda olan kişilere kucak açın ancak kendinizden başka kimseyi hayatınızın odak noktası olarak görmeyin. Bu hayatın yalnızca size ait olduğunu düşünün ve yaşam amaçlarınızı tekrar gözden geçirin.

ayrilik sonrasi depresyon

Telefonunuzdan uzak durun

Fotoğraflar, eski mesajlar… Telefonunuzdan uzak durmak anıların sizdeki etkisini yumuşatmak için akıllıca olabilir. Eski anılarınızı düşünerek üzülmek yerini anıların sizi siz yapan detaylar olduğunu ve onların hep güzel kalacağını düşünün. Yeni ve daha güzel anılar yaratmak için daima fırsatınız olduğunu ve bunun için kendinizden başka kimseye ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Pişmanlık duymak yerine kabullenin ve anılarınızı pişmanlık olarak görmek yerine geçmişinizi güzel kılan parçalar olarak görün.

ayrilik sonrasi depresyon

Yalnız kalmayın

Bu süreçte bazı zamanlar yalnız kalmak ve durumu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ancak çok uzun süre yalnız kalmak ya da kendinizi yanınızda olmak isteyen ve sizi gerçekten seven insanlardan soyutlamak bir süre sonra düşünceler kuyusunda kaybolmanıza hatta obejktiflikten çıkarak suçlayıcı bir bakış açısına yakalanmanıza yol açabilir. Bunun yerine eğlenmeye hakkınız olduğunu unutmayın. Kendinizi zorlamasanız da insanların arasına karışmak için kendinize şans verin. Bu süreçte arkadaşlarınızla yeni deneyimler keşfetmeye çalışın ve onlarla eğlendiğiniz anlara odaklanın.

ayrilik sonrasi depresyon

Başarılarınızı düşünün

Pek çok kişi ayrılık sonrasında kendisini yalnız ya da yetersiz hissetmekte, yaşananları değiştirebilmeyi dilemektedir. Ancak sorunların karşılıklı olduğunu ve sizi asla yaşanan sorunların tek sorumlusu olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Birlikte kurduğunuz hayallerinizi kendi hayatınıza ve isteklerinize uygun halde yeniden düzenleyin. Geçmişinize kinlenmek yerine geleceğe dair umutlar besleyen düşünceler üretmeye çalışın. Motivasyonunuz düştüğü zaman isterseniz bir kağıt üzerinde başarılarınızı ve tek başınıza da keyif aldığınız zamanları sıralayın, ortaya çıkan sonuçların sizi sizi yapan tüm iyi yanlarınıza ve tamamen size ait olduğunu unutmayın.

ayrilik sonrasi depresyon

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*