Besinleri Nasıl SaklarızYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Fabrikasyon ürünlerden uzak durmaya çalışıyorsanız bu yazımız tam size göre. Aslında gerekli koşullar ve şartlar oluşturulduğunda besinleri koruyucu maddelerle boğmadan da saklamak mümkün. Bu noktada önemli olan besinlerin besin değerlerini kaybetmeden mümkün olduğunca uzun bir süre saklayabilmek. Doğal besin doğal saklama, kulağa oldukça güzel geliyor.

İçeriğinde bize ne gibi etkileri olacağını bilmediğimiz maddelerin olmayacak olması oldukça güzel. Özellikle çocukların gelişimi açısında etkileyici. Besinlerin doğal yollarla saklanmasının bir diğer önemi ise seracılığın yaygınlaşması ile birlikte mevsimsiz besinlerin artması. GDO ve hormon kelimelerinin seralarda yetişen ve içerisindeki çekirdekleri toprağa ektiğinizde çıkan bitki ürün vermiyorsa kullanabilirsiniz. Bu iki kelime domatesi veya salatalığı mevsimi dışında yemenin eksilen tatlarıyla da olsa hazzını veriyor olabilir ama ne kadar sağlıklı sorusu her zaman zihinleri meşgul etmeye devam edecektir.

Doğal besin saklama yöntemlerinde önemli olan ürünlerin bozulmalarına neden olan küf, mantar ve bakterilerin yok edilmesidir. Doğanın kendini yenileme sisteminin bir parçası olan bu yok ediciler aslında doğada hiçbir şeyin israf olmaması için faaliyet gösterirler. Ancak bu kez bu sistemi devre dışı bırakalım ve yaz ürünlerini kışın yemenin yollarına bakalım.

 • Isıtma yöntemi. Besinler bir süre yüksek ısıya maruz bırakıldıklarında içerisinde bulunan mikroorganizmalar ve bunlara bağlı enzimler ortadan kalkar. Pastörizasyon işlemi olarak ta adlandırılan bu yöntem besinlerin daha uzun süre saklanmalarına olanak sağlar. Eskiden evlerimizde yapılan konserveler bu yöntemden yararlanılarak hazırlanırdı. Yüksek ısıda ağızları kapandığında uzun süre duran konserve şişelerini çoğunuz biliyorsunuzdur sanırım. Yazın aldığınız domates, biber, fasulye gibi ürünleri kışın çok az bir lezzet farklı ile üstelik hiçbir kimyasal işleme maruz bırakmadan tüketebilirsiniz.
 • ısıtma konserve
 • Soğutma yöntemi. Organizmalar tıpkı yüksek ısıda olduğunu gibi soğumaya maruz bırakıldıklarında da yaşama olanağı bulamazlar. Bu sistem daha çok derin dondurucularda kullanılır. Hemen her evde bulunan derin dondurucularda da hemen her mevsim alacağınız ürünleri saklayabilirsiniz.
 • soğutma
 • Kimyasal yöntemler. Aklınıza besinleri kimyasal koruyucularla muhafaza etmek gelmesin. Daha çok şeker ve tuz kullanılarak oluşturulan kimyasal tepkimelerle ilgilidir. Turşu veya sirke hazırlamak gibi. Bu işlemden geçirilen besinlerin tatları elbetteki aynı kalmayacaktır ancak farklı bir formda size farklı besin değerleri ile hizmet etmeye devam edeceklerdir. • Işınlama yöntemi. Bu yöntemde besinlere gamma ışını verilerek mikroorganizmaların faaliyetleri durdurulur. Işının dozu ayarlandığında sağlık açısında herhangi bir sakıncası görülmemektedir.
 • kimyasal ışın
 • Kurutma yöntemi. Elektrikli aletlerin ve konserve şişelerinin yaygınlaşmasından önce en çok kullanılan yöntemlerden biridir. En azından kışın sofranıza getirilen kurutulmuş yeşil fasulyenin kavurmasının veya elma hoşafının tadına bakmışsınızdır. Güzel yanı güneşte kurutulan ürünlerin içeriğindeki vitamin ve minarelerin insan bünyesinin kışın ihtiyaç duyacağı şekilde değişime uğraması. Etlerin fırınlarda yüksek ısıta kurutulması, mantarların kurutularak ipe dizilmesi aynı şekilde patlıcan veya biberlerin kuruyuncaya kadar güneşte bekletilmesi bu yönteme eklenebilir.
 • kurutma
 • Mayalama yöntemi. Özellikle sütü uzun süre bozulmadan korumak zordur. Buna çözüm olarak ta mayalama yöntemi ile yoğurt veya peynir yapılabilir.
 • mayalama

Görüldüğü gibi doğal besin yemek her zaman mümkün. Üstelik uygulanan yöntemlerle besinlerin ortaya çıkardıkları yeni tatlar size mevsimine göre çok daha farklı lezzetler sunacaktır. Unutulan mutfak geleneklerimiz arasına girmeye aday olan doğal turşu yapımı, doğal sirke yapımı, doğal meyve kurutmaları ne yazık ki yerini tümüyle fabrika ürünlerine bırakıyor. Daha modern tekniklerle uygulanan yöntemler ve kullanılan koruyucularla besinleri daha uzun süre muhafaza etmek elbetteki mümkün ancak hiçbir ürün elinizle seçerek aldığınız ve hazırladığınız ürünlerin yerini tutamayacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*