Boşanmanın En Sık Görülen Sebepleri ve Çözüm ÖnerileriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Problemler evliliğinizi mahvetmesin

Evliliğinizde yaşanan sorunlar ev hayatınızı ve dolayısı ile tüm hayatınızı derinden etkiliyor olabilir. Stresin ana kaynaklarından biri olan evlilik problemleri büyük hayaller ile kurduğunuz aile yaşantınızın tam ortasında yer alması ile huzurunuzun önünde büyük bir engele dönüşebilir. Ancak boşanmaya karar vermeden öz eleştiri ile sorunlarını ne olduğunu analiz etmek ve bu sorunların çözümü için karşılıklı bir çaba sarf etmek evliliğiniz için kurtarıcı olabilir. Siz de boşanmanın en genel sebeplerini ve bunlara yönelik uzman tavsiyelerini bizimle birlikte keşfederek daha mutlu bir yaşama yelken açın.

bosanma sebepleri

bosanma sebepleri

Kibir sorunu

Evli çiftlerden biri diğerine karşı kaba tutumlar içerisinde ise, örneğin alay etme ya da aşağılayıcı sıfatlar kullanma gibi bir durum söz konusu ise bu bir kibir göstergesi olarak kabul edilir. Ayrıca bu çiftlerde karar alma aşamalarında da tek tarafın fikri benimsenip diğer tarafın düşünceleri ikinci plana itilir. Bu gibi sorunlarda empati önemlidir. Sizin şaka olarak gördüğünüz bir kelime karşı taraf için kırıcı olabilir ve bunu anlamanın tek yolu kullandığınız kelimelerin size karşı kullanıldığını düşünmektir.

bosanma sebepleri

Eleştiri sorunu

Evli çiftlerin birinde karşı tarafın hareketlerine karşı sinirlilik ve geçmişe yönelik suçlamalar varsa bu durum eleştiri yapma konusunda iletişim problemi olduğunu işaret eder. Eleştiriler, bu sorunsalı yaşayan evli kişilerde kişiliği geliştirmeye yönelik değil, diğer tarafın hatalarında ”yapamayacağını biliyordum” tutumunda olur. Bu sorun için çözüm olarak ses tonunuzu düşürmek için özen gösterme ve hatalar karşısında sakin kalmaya çalışma gereklidir. Eleştiri karşı tarafı daha iyi biri kılmak için nazikçe yapılmalıdır, motivasyon ve özgüven düşürücü kelimelerden kaçınılmalıdır.

bosanma sebepleri

 

Savunma sorunu

Bu sorunu yaşayan evli çiftler diğer sorunlar karşısında sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmakta güçlük çekerler. Taraflardan biri daima kendini savunma halinde ise ve ortada olan hataları asla kabul etmiyorsa sorunların çözüme ulaşmasında kör düğüm ile karşılaşılır. Çözüm olarak her hatada kişilerin kendi payına düşen kısmı kabul edip uygun şekilde telafi etmesi ve sorumlulukların karşılıklı olduğunu hatırlamak gerekir.

bosanma sebepleri

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*