Çatlayan Topuklara Çözüm ÖnerileriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Topuk çatlaklarına veda edin

Ayaklarımız tüm bir günün ve de yaşamın kahrını çekerken en çok hasar gören ve en çok hasar alan bölgelerin başında geliyor. Bu durum da iyi bir ayak bakımını şart koşsa da ne yazık ki sadece pek azımız ayak bakımına gereken özeni gösteriyor. Bunun sonucunda da elbette hasar alan noktaların başında topuklar geliyor. Topuklar ayakların en çok yük binen kısımları olmasının yanında tüm günün yorgunluğuna ek olarak ayakkabılara da en çok temas eden yerlerden biri. Haliyle yeterli bakım yapılmadığında topuk çatlakları anında kendini gösteren ve birçoğumuzun derdi olan bir soruna dönüşüyor. Siz de topuk çatlaklarına doğru bakım ve ilgi ile veda edebilirsiniz.

catlayan topuklar icin oneriler

Düzenli bakım alışkanlığı

Topuk çatlaklarına elbette birtakım özel yöntemler ile hızlıca veda etmek mümkün. Ancak siz bu iyileşmeyi ev koşullarında sağlamayı ya da topuk çatlaklarının yeniden belirmemesini amaçlıyorsanız bu konuda düzenli bakım alışkanlığı kazanmanız şart. Çünkü çatlaklar günlük tempo içerisinde iyileşse de yeniden belirmeye meyilli olacak ve sizi yeniden uğraştırdığı gibi topukların daha da hırpalanmasını sağlayacak.

catlayan topuklar icin oneriler

Düzenli bakım için bir kase içerisine hafif sıcak ya da ılık su koyduktan sonra ayaklarınızı biraz bu su içerisinde dinlendirin. Bu su içerisine az miktarda papatya suyu eklemek ise tüm ayak genelinde etkili bir dinlenme sağlarken topuk çatlaklarında da iyileşme sağlayacaktır.

catlayan topuklar icin oneriler

Dinlendirdiğiniz ayaklarınızın yumuşamasını bekleyin ve çatlaklı, sert deri yumuşadıktan sonra bir ponza taşı ya da topuk törpüsü yardımı ile hırpalamadan nazik ve yumuşak hareketlerle çatlakları ovun. Çatlakları aşırı sert şekilde törpülemek onları daha da belirginleştirebilir, amacınızın ölü derilerden ayaklarınızı arındırmak olduğunu ve bu derinin hemen üst katmanda bulunduğunu unutmayın.

catlayan topuklar icin oneriler

Tüm bu arındırma işlemi sonrasında nemlendirici ayak kremleri ile son dokunuşu yapın. Dilerseniz törpü yerine topuklara özel bakım yapan pratik cihazlardan edinmeyi de düşünebilirsiniz.

catlayan topuklar icin oneriler

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*