Çayı Çöpe Atmaktan Vazgeçirecek Bilmediğiniz FaydalarıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Çay ile Daha Pratik Bir Yaşam

Her gün bardaklarca tükettiğimiz, olmazsa olmazımız hatta birçoğumuzun en büyük alışkanlığı olan çay aslında keyifli bir içecek maddesi olmasının yanında birçok pratik ve sağlıklı faydası olan özel bir bitki olarak da biliniyor. Evde demlediğiniz çaylarınızı çöpe atmaktan hemen vazgeçmeniz için çayın bilinmeyen faydalarını sizin için derledik ve evinizde çayın tüm güzellerinden faydalanmanızı sağladık.

Cayın Faydaları

Özellikle soğan, sarımsak veya balık gibi kokusu ile rahatsız edebilen besinlerle uğraştıktan sonra ellerinize sinen kokuyu çıkarmakta zorlanıyorsanız kullanabileceğiniz çay, ellerinizin bir anda güzel bir şekilde kokmasını sağlayabiliyor. Önceden demlenen çayı ellerinizi ovarak yıkamak için kullanmanız, kötü kokulardan kurtulmanız için yeterli oluyor.

Cayın Faydaları

Ellerinizde yalnızca koku için değil, küçük kazalar için de kullanabileceğiniz çay, yaralara ilaç niteliğindeki etkisi ile de biliniyor. Elinizdeki bıçak ya da kağıt kesikleri gibi yaralara demlenen çay ile pansuman yapmak kanamayı durdurarak iyileşmenin hızlanmasını sağlıyor.

Cayın Faydaları

Gözlerinizde dinlendirici etkisi ile kullandığınız çay poşetlerinin gözlere tek faydası elbette bu şekilde sınırlı kalmıyor. Gözünüzde arpacık çıktığı zaman da anında etkisini gösteren çay, arpacığı söndürücü etki yaratıyor. Yalnızca arpacık değil, yüzde ayrıca daha sağlıklı bir cilt için peeling ya da tonik olarak da kullanabileceğiniz çay, dudak kenarlarındaki rahatsız edici uçuklar için de yok edici bir ilaç olarak kullanılabiliyor.

Cayın Faydaları

Buzdolabınızı açtığınızda uzun süredir bekleyen yiyeceklerin yarattığı ağır kokudan kurtulmak için kimyasallar kullanmanıza artık gerek kalmıyor. Buzdolabının rahatsız eden kokusunu yok etmek için şeffaf bir poşetin içine koyduğunuz demlenmiş çayı buzdolabı rafınızda bekletmeniz yeterli oluyor.

Yalnızca buzdolabında değil birçok temizlik alanında kullanabileceğiniz çay, camları silmek için de birebir bir malzeme olabiliyor. Cam silmek için kullandığınız suyun içine az miktarda çay eklemek, cam ve aynalarınızın çok daha parlak ve temiz görünmesini sağlayabiliyor.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*