Cilt Bakımı için Beslenme İpuçlarıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Cildinize yansıyan besinler

Vücudumuz korunmaya mahkûm bir yapı. Bu konuda en korunması gereken ise cildimiz. Temizleme jelleri, bakım ürünleri ve losyonlar. Aslında sadece bunlarla bitmiyor işimiz. Cildin tazeliğini berraklığı korumanın diğer yolu da beslenmek.Aslında çok önemli bir etmen.

cilt ve beslenme

Beslenme, cildin bakımı için değil aslında vücudun dengesini sağlamak, ihtiyaçlarını gidermek için. Bu bağlamda cildin bakımı için beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıklı beslenme, gerekli protein, mineralleri ve vitaminleri almak en önemli etken. Bünyenin sağlıklı olması, zihnin sağlıklı olması demek ve bir o kadar da sağlıklı yaşam demek. Bu anlamda beslenme cildi tazeleyen en önemli unsur. İşte bu anlamda yapılması gereken şeylerden kısaca bahsedelim.

cilt ve beslenme

Kızartmalardan Uzak Dur
cilt ve beslenme

Yapılan bir araştırmaya göre,  12 hafta boyunca akneli cilde sahip 23 kişiyi yüksek protein-düşük glisemik indeks diyeti gerçekleştirilmiş. Ciltlerindeki akne sorunu çok daha başarıyla sonuçlanmış. Araştırmacılar kilo kaybının mı yoksa diyetsel değişikliğin mi buna yardımcı olduğunu kesin söyleyemese de, görünen o ki beslenme, cilt yapısında çok önemli bir rol oynuyor. Bu sayede cildinizi ce en önemlisi bedeninizi kormuş oluyorsunuz. Yağsız proteinden bol bol tüketirken, yüksek glisemik indeksli besinleri azaltın ve cildinizle vücudunuza daha iyi davranın.

cilt ve beslenme

En önemlisi, boşa paranızı harcamayın. 

“Mükemmel Cildin Yeni Bilimi” kitabının yazarı Fotobiyoloji Uzmanı Daniel B.Yarosh’a göre: “Süslü püslü bileşenlerden oluşan pahalı yüz temizleyicilerine servet harcamaya gerek yok. Onlar bir dakikadan daha az süre cildinde kalıyor ve bu kadar kısa süre içinde doğru düzgün çalışmaları mümkün değil.” Bazı fiyatı yüksek temizleyiciler, cilt yüzeyinde tahrişe neden olabilir bu sebeple araştırmadan, sormadan pahalı ürünler almayın. Ve bu sayede hem cildinizi hem bedeninizi hem de cebinizi korumuş olun.

cilt ve beslenme

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*