Doğru Beslenme ile Cilt BakımıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Yaz tüm yıl biriken stresin atıldığı, bedenin kızgın kumlara ve güneşe bırakıldığı bir dönem. Bedenin her türlü yıpranmaya karşı özensizce kullanıldığı bu dönemin sona ermesi ve sonbahar aynı zamanda bedenin ihtiyaç duyacağı bakım dönemidir. Öyle ya tüm yaz beden daha iyi tatil için her türlü etkiye maruz kaldı ve sesini çıkartmadı. Şimdi sıra sizde. İyi bir cilt bakımı ile tatilin tüm etkilerini yok edebilirsiniz. Yapacağınız bakımla, güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan, leke, kırışıklık ve çilleri ortadan kaldırabilirsiniz.

yumurta

  • Yumurta tüketimini artırın: İçerisinde bulunan protein ve biotin cildinizin daha hızlı onarılmasını sağlayacaktır. Yağsız olması bakımında suda haşlanmış yumurta daha sağlıklıdır. Sofralarınızda özellikle kahvaltılarda mutlaka bulundurmaya özen gösterin. Yumurtanın bir güzel yanı da sizi daha uzun süre tok tutacağı için kilo alımınızı engelleyecektir.

çörek otu

  • Çörek otu tüketin: Günde en azından bir tatlı kaşığı çörek otu tüketmeye özen gösterin. Eğer sade olarak tüketmek tadından dolayı sizin için sorun oluyorsa yoğurt içerisine katarak ta tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tüm taneleri dişlerinizle ezmeye çalışın çünkü bütün haliyle sindirilmeyecektir. Daha pratik yöntemler de uygulayabilirsiniz. Çörek otunu ezerek te kullanabilirsiniz. İçeriğindeki postasyum ve asitler cildinizin yeniden yapılanmasından çok etkilidir. Çörek otunun pek bilinmeyen bir yönüne daha değineyim, sürekli tüketildiğinde mevcut saçlarınızın renk kaybına uğramasını geciktirecektir.
  • Kabak Çekirdeğini Tercih Edin: Eğer kuruyemişlerle aranız iyi ise listenizin en başına iyi bir cilt bakımı için kabak çekirdeğini ekleyin. İçeriğinde bulundurduğu vitaminler saçlarımız ve cildimiz için çok değerli. Çinko, Omega 3, E Vitamini sanırım beslenme ile ilgili yazılar okuyan herkes için aşinadır. Tüm bunları sadece kabak çekirdeğinde bulmanız mümkün. Günde bir avuç kabak çekirdeği cildiniz için yeterli olacaktır.

kabak çekirdeği

  • Domates: İçerisinde bulunan likopen ile ciltte oluşan lekeleri onarabilirsiniz. Ayrıca cildinize canlılık katacaktır. Domatesi salatalarınızda tüketerek veya haftada üç bardak suyunu içerek bu bakımı yapabilirsiniz.

Bunlardan Uzak Durum

  • Tuz, şeker ve hazır yiyecekler: Tuz ve şeker cildinizin erken yaşlanmasına neden olacaktır. Mümkün olduğunca azaltın veya hiç kullanmayın. Tüketeceğimiz doğal besinlerde vücudumuzun ihtiyaç duyacağın oranlarda tuz ve şeker zaten bulunmaktadır. Fazlası hem sağlığınız hem de cildiniz için son derece zararlıdır.

beslenme

  • Hala kullanıyorsanız sigarayı bırakın: İçeriğinde zararlı maddeler ve katran cildinizin çok daha hızlı yaşlanmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir cilt için sağlıklı bir kan dolaşımına ihtiyaç vardır. Sigara ile vücudunuza girecek maddeler doğrudan kan dolaşımını ve kandaki oksijen miktarını düşüreceği için cilde büyük zararı vardır. İyi bir cilt bakımı öncelikle zararlı alışkanlıkların terk edilmesi ile mümkündür.

spor

  • Durmayın, Biraz Hareketlenin: Hayatınız yeterince hareketli değilse metabolizmanızın canlanması için hareket oranınızı artırmaya çalışın. Bunu koşu yaparak, yürüyerek hatta evde basit egzersizler yaparak ta sağlayabilirsiniz.
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*