Çocuğunuz Hiperaktif mi?Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Pek çok anne baba çocuklarının aşırı hareketli ve ele avuca sığmaz oluşlarını iyi bir özellik gibi kabul edebilir. Ancak gerçekten hiperaktifse ileride hem siz hem de çocuk büyük sorunlar yaşayabilir. Kesin bir kanaate varmadan önce davranışlarını sıkı bir takibe alın çocuğunuz belirgin bir şekilde tanımı yapılan hiperaktif özellikleri taşıyor mu? Yoksa sadece aşırı hareketli ve şımartılmış mı? Sizin kanaatiniz çocuğunuzun kontrol edilmeyen davranışları olduğu yönünde ise bir uzmana danışmanız yararlı olacaktır. Hiperaktiflik 3 ana gurupta toplanıyor ve gruplarında özellikleri birbirinde farklı. Eğer çocuğunuz aşağıdaki gruplardan birine uyuyorsa bazı konuları biraz daha ciddiye almanız gerekebilir.

hiperaktif çocuk

Dikkat dağınıklığı fazla olan çocuklar

 • Odaklanma sorunu yüksektir. Dikkatini sadece kısa bir süre verebilir sonrasında dikkat dağılarak farklı konulara yönelir.
 • Organize olmakta zorlanır. Yaptığı işler genelde plansız ve anlıktır.
 • Eşyalarını bulmakta zorlanır ve genelde kaybetme vakaları sık görülür.
 • Karşısındaki bir şeyler anlatırken o hayal alemindedir. Dinliyor izlenimi vermezler.
 • Kurallara uymakta zorlanırlar. Özellikle oyun oynarken bu sorun çok yaşanır. Kuralları ya hiç bilmez veya anlık kurallarla yaşar.
 • Çok çabuk sıkılırlar. Özellikle kendisini ilgilendirmeyen herşeyden çok çabuk uzaklaşır. Diğer çocuklar bir süre daha irdelemeye devam ederken o çoktan o bölgeden uzaklaşmış olur.
Asabi fevri grup

 • Çok sabırsızdırlar ve olmasını istedikleri herşeyin bir an önce olmasını isterler. Bu konuda sebepler üzerinde duramazlar. O an olmalıdır.
 • Karşısındakilerle etkileşimli bir konuşma yapamazlar. Karşısındakini konuşturmama eğilimindedir.
 • Verdikleri kararlar anidir. Bir konu üzerinde ayrıntılı bir şekilde durmadan o anda karar verebilirler.
 • Konuşları sözlerin veya yaptıkları eylemin öncesi ve sonrası onlar için yok gibidir. Ağzından çıkan sözlerin veya eylemlerinin nerelere varabileceğini düşünmezler.

asabi çocuk

Hiperaktif Grup

 • Yaptıkları herşeyde yoğun bir ses ve gürültü vardır. Sessiz bir iş yapmakta zorlanırlar. Çevrenin etkisi onlar için yok gibidir.
 • Etraflarında gördükleri herşeye dokunmak isterler.
 • Çok hareketlidirler ve hareket etmeden duramazlar. Onları uzun süre bir yerde oturtmak nerede imkansızdır.
 • Karşılarındakileri dinlemeden sürekli konuşurlar.

hiperaktif çocuk

Hiperaktif özellikleri içerisinde en az üç madde net bir şekilde çocuğunuza uyarsa risk grubu içerisinde sayılabilir. Yalnız burada kesin ve net “Hiperaktiftir” sonucu çıkarılmamalıdır. Yukarıda belirtilen özelliklerden birkaçı bulunduğu halde zamanla düzelme eğiliminde olan çocuklar vardır risk taşımayabilir. Ancak zaman geçtikçe özellikler daha da belirginleşiyor ve yeni özellikler ekleniyorsa o zaman üzerinde durulması gerekir.

dikkat dağınıklığı

Genelde hiperaktif özellikleri 4-5 yaş grubunda kendisini belli eder. Sonrasında başlama özelliği düşüktür. Çocuğunuzun özellikle 4-5 yaşları arasındaki hareketlerine dikkat etmelisiniz. Bu yaşlardan sonra ortaya çıkacak belirtiler başka sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. İncelemenin bu yönde yapılması daha uygun olacaktır. Önemsenmeye ve sürekli belirginleşen davranışlarda uzman yardımı önemlidir. Aile ortamında çok sıkıntı doğurmasa da özellikle okul ortamına giren çocuklar sadece kendileri için değil sınıftaki çocuklar için de sorun teşkil edebilir. Aile, okul ve hekim terapisi başarıyı etkileyen üçlüdür. Bu üçlüden birinin aksatılması çocuk için tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*