Çocuklara Kazandırılması Gereken DavranışlarYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Çocuklarınıza erken yaşlarda öğretmeniz gerekenler

Çocuklarımız bizim en kıymetlilerimizdir. Çocuklarımızı yetiştirirken mümkün olduğunca titiz ve  dikkatli davransak da bazı davranışların özellikle kazandırılması gerektiği gerçeğini göz ardı ediyoruz. Oysa ki bazı davranışlar çocukken kazandırılmazsa ilerleyen yaşlarda kazandırılması neredeyse imkansız olmaktadır. Bu nedenle her anlamda hem kendiniz hem de çocuğunuz için en faydalı olacak özellikleri keşfederek aile içindeki yaşantınızı daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

cocuklara kazandirilmasi gereken davranislar

cocuklara kazandirilmasi gereken davranislar

Doğa Sevgisi

Kardeş SevgisiDoğa hepimizin içinde bulunduğu ve vazgeçilmezimizdir. Var olan doğayı koruyup iyileştirmek bizlerin daha iyi yaşamlar sürdürebilmesi için olmazsa olmazlardandır. Sizler de çocuklarınıza küçük yaşta doğa ve canlı sevgisini aşılarsanız doğa için bir canavar değil koruyucu bir melek yaratmış olursunuz.

cocuklara kazandirilmasi gereken davranislar
Aile Sevgisi

Her çocuğun kardeşi olmayabilir ancak kardeş, arkadaş sevgisi küçük yaşta kazandırılması gerekmektedir. Çünkü bu sevgiyle beraber paylaşmayı, beraber yaşamayı da öğreneceklerdir ve ilerleyen yaşlarında dünyada kendileri dışında bireylerin de olduğunu görmeleri daha kolay olacaktır.

Anne Sevgisi

cocuklara kazandirilmasi gereken davranislar

Çocuklarımıza mümkün olduğunca vakit ayırıp onlarla planlar yapmalı, eğlenceli vakit geçirmeliyiz. Aile ortamında geçirilen güzel vakitlerin çocukların gelişimindeki rolü büyüktür. Tüm aile bireylerinin katıldığı ve herkesin keyif alabileceği aktiviteler yapmak en azından haftada bir gün de olsa zor değildir. Çocuklarınıza daha fazla zaman ayırın.

Görev Sorumluluğu

 

Çocuklarımız büyürken vakitlerinin çoğunu anneler ile geçirirler, ancak annelerin de gün içerisinde yapması gereken işler olduğu kaçınılmaz gerçektir. Bu işler süresince çocuğumuzu kendi halinde bir köşeye bırakmak yerine mümkün olduğunca onu da dahil etmek en azından yanımızda olmasını sağlamak çocuklarımızın kendilerini yalnız hissetmemeleri ve bazı durumları kabullenmeleri açısından oldukça önemlidir.

cocuklara kazandirilmasi gereken davranislar

Bir çok alışkanlık gibi sorumluluk bilinci de çocuk yaşta kazandırılması gerekmektedir. Çocukken bir şeyleri denemeyen kendi kendine başarmaya çalışmayan çocuk ilerleyen yaşlarda zayıf bir özgüven ve kendine dair korkulara sahip olur.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*