Çocuklarla Alışveriş Yapmanın İncelikleriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Alışverişin minik konuklarına dikkat

Alışveriş esnasında yanınızda çocuklarınızın bulunması oldukça normal. Hatta onlar için gündelik işlerin nasıl yürütüldüğünü ya da yürütülmesi gerektiğini gösterecek ve onlara yardım imkanı verecek bu gibi ailecek vakit geçirilen anlar faydalı olabiliyor. Ancak alış veriş konusunda bilinçli hareket etmek ve çocuklarınızı bu şekilde eğitmek oldukça önemli. Bu sebeple siz de çocuklarınızın eğitimi esnasında alışveriş hakkında bilmeleri gerekenleri onlara öğreterek daha bilinçli çocuklara sahip olabilirsiniz.

cocuklarla alisveris

Ailecek gidin

Alışverişlerinizi mümkün olduğunca aile boyu ve birbirinizle iletişim halinde olarak gerçekleştirmeye özen gösterin. Eşiniz ile karar verme aşamasında hangi ürünü neden aldığınız ya da gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı, hangi ürünün ihtiyacınızı karşılamak adına daha mantıklı olacağını belirlemek için konuşun. Bu esnada çocuklarınızın sizin karar verme şeklinizi takip edebileceği bir dil kullanmaya çalışın. Ayrıca tüm aile alışveriş görevini birlikte gerçekleştirdiğinde yardımlaşma konusunda da çocuklarınıza iyi birer örnek olmuş olacaksınız.

cocuklarla alisveris

Bir listeniz olsun

cocuklarla alisveris

Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste hazırlayın. Alışveriş esnasında çocuklarınızla bu listeyi sözlü olarak paylaşın ve size reyonları bulma konusunda yardımcı olma ya da unutulanları hatırlatma gibi oyunlarla eşlik etmelerini isteyin. Bu listeyi daha çok sevmelerini sağlayacak ancak asıl önemli olan listeye karşı sadakatiniz.

cocuklarla alisveris

Listenizi kontrol edin ve aldıklarınızı işaretleyin. Asla listenin dışına çıkmayın ve listedeki ürünleri ihtiyacınız olduğu için aldığınız bilincini kazandırın.

Sebeplerini açıklayın

cocuklarla alisveris

Çocuklarınız alışveriş sırasında listede bulunmayan bir şeyleri istemeye oldukça meyilli olabilir. Ancak listede yer almayan bir şeyi neden alamayacağınızı ya da almamanız gerektiğini nedenleri ile sakin bir dille açıklayın. Örneğin evde oyuncak bir bebeği olduğu için yenisini almanızın mantıksız olduğunu, bu para ile ona istediği başka bir oyuncağı ya da eğitici bir kitabı almanın daha iyi olacağını anlatın.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*