Dekorasyonda beyaz rengini kullanırken dikkat edileceklerYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Renkler kullanıldıkları mekanı estetik ve anlamsal olarak değiştirirler. Evinize hakim olan renkler sizin psikolojinizi de etkiler çünkü her rengin kendine has bir enerjisi vardır. Beyaz renk ışık, iyilik, masumiyet ve temizlik ile özdeşleştirilir. Zihinsel berraklık sağlar.

oda dekorasyonu

Beyaz renk ile mekanlarda farklı etkiler yaratabilirsiniz. Beyaz renk ile döşenen mekanlar hem aydınlık gözükür hem de geniş ve ferah olarak algılanır.  Ayrıca bütün renklerle uyum sağladığından dekorasyonda sizi sınırlamaz.

dekorasyon

Dekorasyonunda beyaz kullanılan evler genel anlamda sadelik ve modern görünüm simgesidir. Fakat özellikle her şeyin beyaz olduğu dekorasyon boğucu bir hava yaratacağı için beyazı diğer renklerle kombinlemek daha doğru olur.  İddialı bir tarz yaratmak istiyorsanız beyaz ile altın rengini harmanlayabilirsiniz. Evde masculen bir hava  istiyorsanız siyah-beyaz hoş olacaktır ama burada beyazın yumuşak bir tonunu kullanmanız daha uygun olur. Daha soft evler içinse beyaz-kahverengi kombini tercih edilebilir.
Yatak odasında kullanılan krem beyazı sizi gevşetecek daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Odalarda yaşanmışlık hissi yaratmak istiyorsanız antik beyaz tam size göre. Canlı bir gri-beyaz duvar çok sofistike bir görüntü yaratır ve salon duvarlarında kullandığınız tabloların daha çok öne çıkmasını sağlar. Mutfak dolaplarının beyaz olmasını istiyor ama çok soğuk görünmesinden korkuyorsanız fildişi beyazını tercih edebilirsiniz.

beyaz oda dekorasyonu

Beyaz aydınlıktır

İnsan ruhunu dinlendirdiğinden ve mekanları gerçek boyutlarından daha büyük ve aydınlık gösterdiğinden evin en karanlık ve dar olan antre ve koridor kısımlarında tercih edilmesi gereken bir renktir.  Oda içine giren ışığı yansıtan ve odanın içine dağılmasını sağlayan duvar kaplamaları ve zeminlerdir. Bu yüzden beyaza boyanan duvar kadar zemine sereceğiniz beyaz bir halı da aynı görevi görecektir. Odanızı daha da aydınlık hale getirmek istiyorsanız aydınlatmayı da beyaz ışıkla yapmalısınız.

yatak odası dekorasyonu

Beyaz kullanırken dikkat

Beyaz renk iç açıcılığı ve mekanları büyük ve aydınlık göstermesi açısından tercih edilse de çabuk kirlenme ve kirleri direk gösterme özelliği de bizi tereddüde düşüren önemli bir noktadır. Çamaşır, bulaşık, makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyaların temizlenmesi daha kolay olmasına rağmen koltuklardaki lekeleri çıkarmak zordur. Bu nedenle leke tutmayan kumaşlardan veya kolay silinebilen kumaşlardan yapılan koltukları tercih etmelisiniz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*