Dünyanın En Yaşlı Yoga Eğitmeninden Yaşama Dair TavsiyelerYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

98 Yaşındaki yoga eğitmeninden hayatınız için öneriler

Tao Porchon-Lynch isimli yoga eğitmenimiz dünyanın en yaşlı yoga eğitmeni unvanına sahip. Öyle ki kendisi tam 98 yaşında. Ancak yaşına aldanmayın, o aslında bir genç kız. Hayata bakışı, yaşama şekli, öğretileri ve enerjisi ile herkesi kendine hayran bırakan dünyanın en yaşlı yoga eğitmeni Tao Porchon-Lynch’in hayat üzerine tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

yoga egitmeninden yasam onerileri

Neler yapıyor?

75 seneden daha da uzun bir süredir yoga eğitmenliği yapmakta olan Tao Porchon-Lynch, çevresindekilere de yoga öğretmek amacıyla sabah 5’te uyanıyor. 75 senedir sabah erken kalkma alışkanlığına sahip olan eğitmenimiz, Hindistan’da büyüyüp New York’a taşınmış. Her sabah uyandığında o günün harika bir gün olacağını düşünmenin gücünden ve öneminden bahseden Lynch, hayatta imkansız diye bir şeyin olmadığını hatırlamak gerektiğinin üzerinde duruyor.

yoga egitmeninden yasam onerileri

Kadınların yoga yapmasına izin verilmediği bir dönemde 8 yaşında yogaya ilgisi olduğunu fark eden Lynch, genç yogilerden oluşan bir gruba dahil olarak erken yaşta kendini yogaya adamaya başlamış. Yoga haricinde bir dönem için oyunculuk yapan ve dans etme konusunda da oldukça yetenekli olan Lynch, vücudunu genç tutan aktivitelerin aklını ve ruhunu da gençleştirdiğini iddia ediyor.

yoga egitmeninden yasam onerileri

 

 

Yaşlı genç eğitmenin sırrı

Lynch 20 sene öncesinde eşini kaybetmiş ancak enerjisinden hiçbir şey eksilmemiş. Bu enerjisinin bir sırrı yoga olurken diğer sırrının da beslenmesi olduğunu söylüyor. Eğitmenimiz vejetaryen olarak yaşıyor ve yer yer kendini çikolata ve şarap ile ödüllendiriyor.

yoga egitmeninden yasam onerileri

Yarının asla gelmeyeceğini, yarın diye bir kavram olmadığını bu nedenle tüm olumlu inançlarınıza tutunarak bugünün yaşamanın öneminden bahseden eğitmen, hiçbir şeyin tasarıda kalmaması gerektiğini, istenilen her şeyin peşinden gitmeye değer olduğunu ve yapamayacağımız şeyleri konuşarak vakit kaybetmemek gerektiğini söylüyor.

yoga egitmeninden yasam onerileri

Hayatta istediğimiz şeylerden korkmamak ve öncelikle inanmak gerektiğinin altını çizen yoga eğitmeni kadın, korkunun yerini isteğin ve azmin almasından yana.

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*