Ergenlere Nasıl Davranmalı?Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

“Artık onu tanıyamıyorum, bambaşka bir insan oldun, eskiden böyle değildin, ne güzel günlerdi.” Bu sözler bir aile içerisinde sık duyulmaya başlamışsa o evde bir ergen olduğu kesindir. Gelişme çağındaki ergenlere nasıl davranılmalı bilmiyor ve klasik bir ebeveyn muamelesi yapıyorsanız işiniz gerçekten çok zordur. Artık karşınızda her dediğinizi yapan, gülen, oynayan, düşünce ağlayan bir çocuk olmadığını unutmayın. Artık o hayatı, kendisini ve herşeyi sorgulamaya başlayan yetişkin adayı. Bu süreçte gerektiğinde şiddetli tepki gösterebilecek asabi bir ruh haline bürünmeye başlamıştır.

ergenlere davranış

O’nun için hayatın en mükemmel babası ve annesi olmaktan çıkmaya başlayacaksınız. Sizin ısrarlı koruma saldırılarınız gerektiğinde acımasızca geri püskürtülmeye başlanacaktır. Bu süreç başladığında yapacağınız en büyük hata neler olup bittiği hakkında hiçbir fikriniz yokmuş gibi davranarak sürekli O’nu suçlamak olacaktır. Bu süreçte şu hususları göz önünde bulundurmaya özen gösterin emin olun yaşanan ve yaşanabilecek birçok sıkıntıyı kolayca çözdüğünüzü göreceksiniz.

övgü

  • Eleştirirken dikkatli olun. Onu asla başkası ile kıyaslamayın. Belki ilk etapta o an size tepki vermeyebilir ama emin olun içten içe size karşı kin besleyecek be bilinçaltında bu durumu ortadan kaldırmak için olmadık çabalara girişecektir.
  • O’nu bulduğunuz her fırsatta övmeye çalışın. Başarılarını tebrik edin ve O’nunla gurur duyduğunuzu gösterin. O’nun artık tek başına bir şeyleri başarabildiğini ve büyüdüğünü belirtin. Bunu başkalarının yanında O’nu mahcup etmeden yapın, kendinize pay çıkarmak veya “annesi – babası benim” mesajı vermek için yapmayın. Samimiyetten uzak her övgü geri tepecektir.

zararlı alışkanlık

  • Her zaman O’nun yanında olduğunuzu gösterin. Yaşadığı sıkıntılara da sevinçlere de ortak olun. O’na öyle bir güven verin ki “bu hayatta yapayalnızım” duygusunun içinde girecek bir yer dahi bulmasına müsaade etmeyin.
  • Her insanın farklı olduğunu kabullenin. Çocuklarınızın da farklı özellikler sahip olduğu gerçeğini unutmayın. Onları kendinize benzetmeye çalışmayın.
  • Ergenlere nasıl davranmalı sorusu her sorulduğunda. Klasik cevap veren insanlardan uzak durun. Her devrin insanının farklı olduğunu ve zamana uygun davranış biçimlerinin varolduğunu unutmayın.
  • Onlarla sık sık sohbet etmeye çalışın. Yapacağınız sohbetler soru cevap şeklinde, sorgulayıcı nitelikte olmamalı. Artık O’nuda olgun bir birey olarak kabul ettiğinizi gösteren tarzda sohbet edin. Yapacağınız sohbetlerde iç dünyasını keşfetmeye çalışın. Yaşadığı sıkıntıları anlamaya ve yanında olduğunuzu gösterin. Asla “bizim zamanımızda..” ile başlayan cümleler kurmayın. O’nun sizin zamanınızda yaşamadığını aklınızdan çıkarmayın.

ebeveyn

  • Arkadaş çevresini kontrol edin ve kırmadan doğru arkadaşlar seçmesinin doğru olacağını hatırlatın. Eğer davranışlarında normal olmayan durumlar görürseniz arkadaşlarına bakın ve olumsuz durumlarda net bir şekilde müdahale edin ancak aşağılayıcı bir tavır takınmayın.
  • Ergenlik dönemi kendini bulma arayışının başladığı dönemdir. Herşeyle birlikte kendisini de sorgulayacaktır. Bu süreçte edinebileceği zararlı alışkanlıklara karşı dikkatli olun.

ergenlik

Ergenlere nasıl davranmalı sorusu ile ilgili cevaplar ve öneriler artırılabilir. Hayatın insanı zorladığı anlarda hiçbir öneri işe yaramayabilir. Özellikle bu zamana kadar O’nunla hiçbir bağ kurmamış, hiç oyun oynamamış, birlikte yürüyüp yorulmamışsanız, beraber yemek yapmamışsanız, hayatı O’nunla paylaşmamışsanız işiniz biraz daha zor olabilir. En azından O’na değer verdiğinizi hissettirmekten asla vazgeçmeyin. İlişkileriniz çok iyi olmayabilir ama O’nun varlığının sizin için yük değil keyif olduğunu bilmesini sağlayın.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*