Erkekler Daha Az YaşıyorYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Erkekler mi daha çok yaşar kadınlar mı tartışması her dönem olmuştur. Yapılan araştırmaların artması ile birçok tartışma gibi bu tartışmanın da sonu geldi.

yaşlı çift

Yapılan araştırmaya göre erkeklerin kadınlardan 5 yıl kadar daha kısa yaşadıkları ortaya çıkarılmış. Erkeklerin ömrü neden bu kadar kısa sorusuna verilebilecek çok sayıda cevap var. Araştırmada özellikle zararlı alışkanlıklar üzerinde durulmuş. Tüketilen sigara ve alkolün büyük kısmının erkekler tarafından kullanıldığına dair istatistikler örnek olarak gösterilmiş.

sigara içmek

Erkeklerin ömrü ile ilgili yapılan araştırmada ölümlerin büyük kısmına sebep olarak en büyük etken sigara gösterilmiş. Akciğer ve damar tıkanıklıklarına bağlı ölüm oranları hayli yüksek. Diğer nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

erkek

  • Şiddet eğilimlerinin erkekler arasında daha sık görülmesi ve buna bağlı ölümlerin miktarının yüksek olması
  • Sağlık hizmetlerinden yararlanma oranının kadınlarda daha yüksek olması. Erkeklerin çok zorunlu olmadıkça sağlık hizmeti almaya yanaşmaması
  • Çalıştıkları ağır işlerden dolayı erkeklerin daha fazla yıpranması ve bünyelerinin daha hızlı zayıflaması.
  • Askerlik ve güvenlik hizmetlerinin büyük oranda erkekler tarafından yapılıyor olması
  • Yüksek risk grubuna dahil olan iş kollarında erkeklerin çalışma oranının daha yüksek olması
Bu ve benzeri nedenlerden dolayı ölüm oranının erkeklerde daha yüksek olmasının normal olduğu dile getiriliyor.

koşu

Uzun yaşam İçin Erkekler Neler Yapmalı?

  • Sigara başta olmak üzere zararlı madde kullanımında uzak durulmalı. Akciğer ve mesane kanserinde etkisi yüksek. Kadınlarda sigara içme oranı daha düşük olduğu için sigaraya bağlı ölüm oranları daha düşük.
  • Uzun süre hareketsiz kalınmamalı, egzersiz ve spor yapılmalı. Kalp krizi ölümleri erkeklerde çok sık görülen vakalar arasında. Damar tıkanıklıkları ve kalp ritim bozuklukları aşırı kilolara bağlı rahatsızlıkların görülme oranı oldukça yüksek.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli.
  • Düzenli sağlık kontrolleri yaptırılmalı. Hastaneye gitmek için mutlaka ağır rahatsızlık geçirilmesi beklenmemeli.

sağlıklı yaşam

Örnekler çoğaltılabilir. Erkeklerin ömrü köy hayatında yürüyemeyecek hale gelinceye kadar çalışan en azından hareketsiz kalmayan erkekler şehirde emeklilik hayatı ve durağan yaşam koşulları ile daha da azalmıştır. Henüz şehir hayatına tam olarak adapte olamamış erkeklerin bu süreci hızlı bir şekilde atlatabilmesi için uyum sürecini hızlandırmaları gerekir. Genç nüfusta görülmeyen bu adaptasyon süreci daha çok ileriki yaşlardaki erkekleri vurmaktadır.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*