Erkekler İçin Beslenme ÖnerileriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Beslenme denilince akla ilk olarak kadınlar gelir ancak modern yaşamla birlikte erkekler için de beslenme alışkanlıklarını gözden geçirme gereksinimleri ortaya çıkmaya başladı.

su

Hareketlerdeki azalmalar, büro işleri, kasların daha az zorlanacağı işlerin ağırlık kazanması, beden yorgunluğundan çok ruh yorgunluğunu artıran işlerin artması, özellikle öğlen yemeklerinin ayaküstü ve hızlı bir şekilde yenilmesi, şeker miktarı yüksek içeceklerin tüketiminin yaygınlaşması başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere çok sayıda sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmediğinde kontrol edilemeyen kilolarda artış ve buna bağlı sorunlarda ortaya çıkıyor.

kahve içmek

Spor yaparak kilo sorunları bir nebzede olsa azaltılabiliyor ancak tek başına spor sorunları ortadan kaldırmaya yetmiyor. Beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorunların kaynağı kahvaltı ile başlıyor. Kahvaltı güne iyi bir başlangıç için oldukça önemli. Bedenin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve enerjinin bu öğünde alınması gerekiyor. Eğer kahvaltılarınızda kahve içme alışkanlığınız varsa bunu kaldırın yerini, meyve suyu, bitki çayı veya en pratiği su ile doldurmaya çalışın. Bedenin kahveye hiç ihtiyacı yoktur ama su kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.
Eğer kahvaltıyı hızlı bir şekilde yapıp çıkmanız gerekiyorsa yumurta, sebze, meyve ve ihtiyaç olan kalsiyumun alınabilmesi için peynir olabilir. Bu noktada çeşitlilik ne kadar fazla olursa güne başlangıçta o kadar iyi olacaktır. Kahvaltıda kaldırdığınız kahveyi günün ilerleyen saatlerinde iş yoğunluğunuza göre almaya özen gösterin. İçerisindeki kafein sizi sakinleştirecek ve daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Mümkünse şekersiz tüketmeye özen gösterin çünkü bedensel güç gerektiren bir işte çalışmıyorsanız alacağınız tüm şekerler yakılmadan yağ stoğu olarak bünyenizdeki yerini alacaktır.

meyve suyu

Hazır tatlandırıcı ve kremalardan uzak durmaya çalışın. Bunların dışında doğal olan katkılar kullanmanın bir sakıncası yok. Menünüzde doğal ürünlere yer vermeye çalışın. Yiyecek ve atıştırmalıkların yanına kola ve gazlı içecekler yerine evde sıkılmış meyve suyu ve ayran kullanmaya çalışın. Bol bol meyve tüketin, cevizi ihmal etmeyin. Karbonhidrat bakımından zengin olan tam yulaf katkılı ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Eğer masa başında çalışıyorsanız bünyenize uygun bitki çaylarını da listenize dahil edebilirsiniz.

spor

Doğal ve ev yapımı beslenmeye ağırlık vermek tümüyle yeterli değil. Hareket etmeyen vücut ne kadar doğal beslenirseniz beslenin ihtiyacı olmayan her şeyi yağ olarak depolayacaktır. Yürüyüş için bahaneler üretin. Aceleniz yoksa hemen yakınınızdaki durak yerine bir sonraki durağı tercih edin. Aracınızla işe gidip geliyorsanız biraz uzak bir parka bırakın, aradaki mesafeyi yürüyüş yaparak değerlendirin. Eğer çıkacağınız katlar sizi harap edecek kadar yüksekte değilse asansör yerine merdivenleri tercih edin. Eğer bu tür egzersizleri uzun zamandır yapmıyorsanız ilk günler size çok zor ve ağır gelecektir. Ancak birkaç hafta içerisinde bünyenizdeki rahatlamayı siz de hissedeceksiniz. Yeniden düzenleyeceğiniz beslenme alışkanlıkları ile buna ekleyeceğiniz koşu ve farklı aktiviteler size ekstra güç katacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*