Erkeklerde Fit Bir Vücut için Nasıl Beslenmeli?Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Şehir hayatı ile durağanlaşan, daha az güç ve hareket gerektirecek işlerde çalışmaya başlayan erkekler çözümü spor salonlarda ağır çalışarak bulmaya çalışıyor. Peki tek başına bu yeterli mi? Gidenler görmüşlerdir yeterli değil. Uygun beslenme ile desteklenmeyen hiçbir sportif çalışma tek başına kas gelişimini artırıp fit bir vücuda sahip olmanızı sağlamaz.
Fit bir vücut için kaslardaki hareketin artması kadar bünyeye giren besinlerin niteliği de önemli. Vücut kendisinden ne eksilirse onu ister veya beklentiniz ne ise takviye ona göre bekler. Bu konuyla ilgili olarak USBT yani Uluslararası Sporcu Beslenmesi Topluluğu bir rapor yayınlayarak, kas faaliyetlerinin arttığı durumlarda karbonhidrat ve protein ile desteklenmesi gerekiyor. Kısacası ne kadar çok kas o kadar çok karbonhidrat ve protein. Bu yönde bir beslenme aynı zamanda vücudun direncini ve dayanıklılığını da artıyor.
Fit Vücut ve Protein
Fit Bir Vücut İçin Doğru Beslenme
Fit bir Vücut için eğer spor yapıyorsanız öncesinde buna uygun bir beslenme planı hazırlamalısınız. Ekmek, meyve, baklagil ve sebze yani karbonhidratlar mutlaka tüketilmeli. Bu besinler kan şekeri seviyesinin düzenlenmesi ve kasların sağlıklı çalışması için gereklidir. Kişinin direnci ve yorulmadan uzun süre spor yapabilmesi kaslardaki depolanmış olan enerji miktarına bağlıdır. Glikojen ne kadar fazla ise yorgunluk da o kadar az olur. Dayanıklılık eşittir kaslardaki glikojen miktarı. Diğer önemli besin kaynağını ise proteinler oluşturur. Hücrelerin oluşumunda büyük rol oynayan proteinler hücrelerin sürekli yenilenmesinde de görev alırlar.
Ancak vücudun protein deposu yoktur yani düzenli ve gerektiğinde takviye yapılması gerekir. Bunun için de menülerimizde mutlaka süt, yoğurt, yumurta, peynir, et, fındık, balık ve tavuk bulundurulmalıdır. Bu takviyeler hem protein ihtiyacımızı karşılar hem de vücut direncini ve dayanıklılığını artırır. Vücudumuzda yağın değil kas yapısının arttığını göreceksiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi protein ve karbonhidrat tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı çünkü vücut fazla olan her şeyi gerektiğinde kullanmak amacıyla yağ deposuna gönderir. Ayrı bir protein ve karbonhidrat deposu bulunmaz. 70 kiloya sahip biri için spor öncesi ve sonrası 105 gr protein ve 280 gr karbonhidrat yeterlidir. Eğer yeterli karbonhidrat sağlanmazsa proteinler kaslarda onarım için değil enerji sağlamak için kullanılmaya başlayacaktır. Dengenin iyi kurulması gerekir. Protein ve karbonhidratların birlikte tüketilmesinin daha fazla güç verdiği ve kas yapımını artırdığı görülmüştür. Şeker oranı yüksek besinlerin spor öncesi fazla tüketilmemesinde yarar var çünkü vücut yağ stokunu değil hazır şekeri enerji olarak kullanacaktır.

Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Portakal Suyu Vitamin
Spor Öncesi
• Peynirli tost + portakal suyu
• Ekmez arası fıstık ezmesi ve yarım muz
• Ekmek arası marul ve domates + ton balığı
• Beş kaşık yulaf + bir muz ve süt + iki ceviz

Meyve ve Yoğurt
Spor sonrası
• 1 bardak çikolatalı sür
• On beş adet badem ve bir elma
• Yoğurt ve meyve
• Peynir ve bal

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*