Erkeklerde Tansiyon TrendiYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Tansiyon günümüzde cümle aralarına en sık yerleşen ve artık sıradan bir sağlıklı sorunu olarak görülmeye başlandı. Hatta o derece ki tansiyonu olmayan anormal görülmeye başlandı. Hem kadınlar da hem de erkeklerde görülen tansiyon özellikle 40 yaşlardan sonra zirve yapmaya başlıyor. Erkeklerin tansiyonla ilişkisi kadınlara göre biraz daha kritik. Kadınlarda daha ileriki yaşlardan görülen tansiyon erkeklerden daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlıyor. Erkeklerde tansiyon ayrıcalığının sebebi nedir bunun üzerinde duralım.

hareket

  • Hareketin Kısıtlanmış Olması: Özellikle şehirlerde bürolarda çalışan erkeklerin en büyün sorunlarında biridir. Vücut artık kendisini hareketsizliğe göre adapte ettiği için ani yapılan hareketler veya ekstra yapılması gereken ağır işler ve düzenli yapılmayan yürüyüşler sağlıksız beslenme ile birleşince tansiyonu olumsuz etkileyebiliyor. Sorunu aşmanın yolu hem işyerinde hem de dışarıda zaman ayırıp vücudu hareketlendirmek. Vücuda “henüz fiş çekilmedi hala aktifim, her an limitlerini zorlayabilirim” mesajını verebilmek.

alkol ve sigara

  • Alkol ve Sigara Kullanımı: Alkol kan basıncını yükselttiği için tansiyona olumsuz etkisi yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir gerçek. Buna bir de damarların tıkanmasına sebep olan sigara da eklenince tansiyon kaçınılmaz hale geliyor. Sağlık açısından en ideali her ikisini de hiç tüketmemek. Çünkü her ikisi de kan dolaşımını olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor.
  • Kilo Sorunu: Kilo sorunu olan erkeklerde kalp sıkışması ile birlikte kan basıncında yükselme meydana geliyor. Eğer bünyeniz kilo almaya müsait ise bunu bir şekilde kontrol altına almanız gerekir. Kalbe basınç yapan fazla kilolar ne kadar fazla ise tansiyonda o kadar yükselme eğilimi gösterir. Damarlardaki tıkanma riskinin artması ve hareket azlığı riskleri daha da yukarı çekecektir. Mümkün olduğunca egzersiz yapıp sağlıklı bir beslenme düzenine geçmekte yarar var.

kilo verme

  • Tuz Tüketimi: Erkeklerde tansiyon oranın yüksek çıkmasının en belirgin sebeplerinden biri de ele alındığında hiç tadına dahi bakılmadan yemeğe serpilen tuzdur. Metabolizmanın günlük mineral ihtiyacı bellidir eğer bu ihtiyacın üzerine çıkılırsa suyun kan hacmini ve basıncını artıran suyun vücutta daha fazla tutulmasına neden olur. Buda tansiyonun sürekli yüksek düzeylerde seyretmesi demektir. Yapılan araştırmalar tuz oranını azaltan insanları diğerlerine göre daha uzun yaşadıklarını göstermiştir. Yemeklerimize lezzet katabilir ancak ömrümüzden de götürdüğü kesin.

tuz tüketimi

  • Genetik etkenler: Her şeyi olması gerektiği gibi yaptığınız halde tansiyonunuz sürekli yüksek çıkıyorsa burada devreye genetik etkenler giriyor. Sağlıklı beslenme ve spor tansiyonunuzu düşürmemişse sıkı bir doktor kontrolü şarttır. Genetik yapının etkisini en aza indirecek tedbirler mutlaka alınacaktır.

stres

  • Sihirli kelime “Stres” etkisi: Sanırım günümüzde Erkeklerde Tansiyon konusu ile en çok irtibatlandırılacak konu strestir. İş kaygısı, yoğun iş temposu, insanı bunaltan şehir yaşantısı, bir türlü deşarj olma imkanının bulunmaması, mobbing ve iş ortamında yaşanan sorunlar, çok fazla beklenti içerisine sokulan erkeğin stres potansiyelini sürekli artırıyor. Stresle birlikte hormonel yapıda meydana gelen bozulmalar kalbin daha hızlı atmasına ve kan basıncının yükselmesine neden oluyor. Stresin azaltılması için başvurulan yollar durumu daha da kötü hale getiriyor. Sigara, alkol, fazla yemek tüketimi, uyku bozuklukları tüm yaşamla birlikte tansiyon oranını da altüst edebiliyor. Çözüm, günümüzde zor olsa da üzerimizde baskı meydana getiren her şeyi ortadan kaldırmak. Kötü yanı bizim baskı diye tanımladıklarımız maalesef hayatın devam ettirilebilmesi için yapılması gereken zorunluluklar olarak kaşımıza çıkıyor. En azından fırsat buldukça doğayla baş başa kalmak, her şeyimizi paylaşabileceğimiz dostlar edinmek, gerilen sinirleri yatıştırmak için spor yapmak, birilerini mutlu etme adına hediyeler almak, hayatımızın olağan akışını değiştirecek faaliyetlerde bulunmak çözüm olarak sıralanabilir.
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*