Erkeklerin Dökülen İmajı SaçlarYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Dikkat ettiniz mi, erkeklerin saçlarındaki dökülmeler giderek hızlanıyor. Daha kötüsü dökülmeler artık çok daha genç yaşlarda görülmeye başladı. Doğal olarak herkesin aklına ilk olarak dış etkenler gelecektir, şampuanlar, hava kirliliği, şehir hayatı ile birlikte yaşantımıza dahil olan stres ve depresyon. Bunlar da etken tabi ki ancak asıl unsun çok daha içerilerde. İçten içe erkeğin imajını sarsan sebepler çok daha içerilerde gizli. Erkeklerde saç dökülmesi sanıldığı kadar basit ve çözülebilir gibi görünmüyor. Çünkü altın yatan etkenin kendisi karmaşık. Hormonlar.
Belki çağımızın en büyük sorunlarından biri hormonel yapıda görülen bozulmalar. Bu sadece erkeklerin saçlarının dökülmesi ile ilgili değil hormonla başlayan ve devam eden sorunlar farklı konularda kadınlarda da görülüyor. Beslenme alışkanlıklarının bozulması, doğal olan tat ve renklerin yapay olarak taklit edilmesi ve besinlerde kullanılması, fabrikasyon yiyeceklerin her alana yayılması, genetiği değiştirilmiş ürünlerin kullanılması, antibiyotik başta olmak üzere ilaç endüstrisinin yapay ilaçlarla bir iyileştirip iki bozması, sürekli tüketim için bağımlılık sınırlarını zorlayan tüm tüketim maddeleri insanın doğal yapısına da etki ediyor ve sonuç, Hormonel bozukluklar. İşte bu bozuklukların yansımalarından biri de erkeklerin imajını vuran hızlı ilerleyen ve çok daha erken yaşlarda başlayan saç dökülmeleri.

Erkekte Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi “androjen” adı verilen hormonlarla ilgili. Bu hormonun seviyesinde artış meydana geldiğinde saç dökülmesi genetik yapıyla da ilgili olarak ivme kazanıyor. Androjen fazla miktarda salgılandığında ciltte yağlanma artışı meydana geliyor. Dökülen saçların bulunduğu gözenekler yağlanmanın da etkisi ile kapanarak deri ile kaplanır. Yeterince beslenemeyen saç kökleri bir süre sonra ölmeye başlar. Bu süreç genetik yapı ile de desteklenirse çok erken yaşlarda büyük oranda saç dökülmeleri görülebiliyor.
Neler yapılabilir?
Erkeklerde saç dökülmesi ile ilgili bu süreç yağlanmanın azaltılması ve bu yağlanmaya bağlı saç köklerinde meydana gelen tepkimelerin giderilmesi ile durdurabiliyor en azından süreç yavaşlatılabiliyor. Saç tipine ve hormon yapısına göre yapılabilecek tedaviler olumlu sonuçlar verebilir.

Siyah Sarımsak

Bu konuyla ilgili saç dökülmelerinde yararı görülmüş ve içeriğinde capigen bulunan ürünler kullanılabilir. Birçok sorunun temelinde var olan beslenme alışkanlıkları gözden geçirilerek mümkün olduğunca doğal beslenme tercih edilebilir. Saç dökülmesinin önüne geçmek amacıyla doğal bakım ürünleri de tercih edilebilir. Tavsiye edeceğimiz fermante edilmiş yani siyah sarımsaktan elde edilen sarımsak yağı ve sarımsak şampuanları. Bir dermatologla görüşerek saç uygunluğunuz için öneri alabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*