Evinizi Toparlayın Mutlu OlunYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Dağınık bir ev özellikle bayanların en büyük kabuslarından biri. Bir türlü yerleşmeyen eşyalar, kullanım ömrü bitmiş evin bir köşesinde bekletilen ürünler, “bir hatırası var” denilerek atmaya kıyılamayan eşyalar ve daha birçokları. Evi ne kadar toparlarsanız toparlayın çok kısa sürede gene eski haline gelir. Dağınık ev ve çözümsüz kalan denemeler en önemlisi zihinde meydana getirdiği yoğunluk insanı sürekli yorar.

eşya toplama

En ideal evin eşyası az ev olduğunu mutlaka duymuş veya okumuşsunuzdur. Zihin gördüğü objeler ne kadar az olursa o kadar yorulur. Enerjinizin azaldığını ve çok çabuk tükendiğini hissedersiniz. Düzenli ev yaşam alanını genişlettiği gibi kendinizi her zamankinden daha dinlenmiş ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Peki evin toparlanması için neler yapılabilir şimdi bunlara bir göz atalım.

dağınık ev

Düzenli ev için yapılması gerekenleri uygulamadan önce herkesin fikrini alın. Sorun yaşanmaması veya “benim eşyam nerede?” gibi sorulara muhatap olmamak için evinizde bir toplantı yapın. Herkesin bu konuda hemfikir olduğunu ve artık kullanılmayan eşyaların atılacağını veya ihtiyaç sahiplerine verileceğini söyleyin. Tereddüt yaşayanlar olursa onları kırmadan ikna etmeye çalışın. Evin dışına çıkarılacak her eşya için onay alın ki o eşyaları kullananlara verdiğiniz değeri görsünler. Atılacak eşyalarla birlikte onları kullananların geri dönülmez hatıralarını ve değerlerini de atmamaya özen gösterin.
  • Kullanmadıklarınızı ayırın. Kullanmadığınız ne kadar eşya varsa bunları ayırın ve bir kenara koyun. Atılması gerekenleri veya başkalarının kullanarak değerlendirebilecekleri eşyaları birbirinden ayırmaya çalışın.
  • Kategorilere ayırın. Eşyalarınızı renklerine ve kullanım amaçlarınıza göre yerleştirmeye çalışın. Bir arada duran farklı renklerdeki eşyalar uyumu bozacağı gibi zihinde de karmaşaya neden olacaktır.
  • Herşey yerli yerine. Eşyalar gerçekten durmaları gereken yerlerde mi? Mutfakta bulunması gereken bir eşya başka bir yerde ise hem bulunması zor olacak hem de evin uyumunu bozacaktır. Tüm eşyaları yerli yerine yerleştirmeye çalışın. Kullanım amaçları dışında farklı yerlerde durmalarına izin vermeyin.
  • Mobilyalarınızı düzenleyin. Mobilyalarınız evin alanından çalıyorsa yerlerini tekrar düzenleyin. Bu hem güzel bir değişiklik hissi verecek hem de yaşam alanınızı genişleyecektir.

kitaplık

  • Kitaplığınızı düzenleyin. Artık okumayacağınıza emin olduğunuz ve üst üste yığılmalara neden olan kitaplarınız varsa okunmaları için dağıtabilir veya kütüphanelere bağışlayabilirsiniz. Kütüphane üzerinde gereksiz objelerin bulunmasına izin vermeyin. Bu kitaplığı itici ve kullanışsız yapacaktır. Orada mümkünse kitaplardan başka hiçbir şey bırakmayın.

düzenli ev

Yapacağınız çalışmaya ihtiyaca ve evin durumuna göre farklı maddelerde ekleyebilirsiniz. Önemli olan düzenli ev ortamı için bir karar alıp uygulamaya başlamanızdır. Birden fazla kişinin yaşadığı alanlarda bunu yapmak farkı düşünce ve fikirlerden dolayı gerçekten zordur. Ancak iş tamamlandığında herkesin memnuniyeti yüzlerinden okunacaktır. Aradığınızı daha hızlı bulacak, ev içerisinde daha az stres yaşayacak ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Hepsinden önemlisi sürekli tekrar eski haline geleceğine emin olduğunuz gereksiz toparlamalar yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*