Farkında Olmadan Kilo Almanıza Yol Açan Doğru Bilinen YanlışlarYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bu yanlışlar size kilo aldırıyor!

Fazla kilolar ve bölgesel yağ birikimi özellikle sıcak havaların yaklaştığı bu dönemler başta olmak üzere birçok zaman içinde birçok kadının en büyük sorunlarından biri. Bu ortak sorunumuza çözüm olarak kimilerimiz spor kimilerimiz diyet ile çözüm arasa da aslında yaşam tarzımız ve alışkanlıklarımız fiziğimizi şekillendiren en belirgin etmen. Bu nedenle siz de aslında farkında olmadan kilo almanıza yol açan ve genelde hepimizin yaptığı yapmakta olduğu yanlışları öğrenin, böylece bilinçli bir şekilde daha sağlıklı bir yaşama ve daha fit bir vücuda sahip olun.

kilo aldiran yanlislar

 

Sınırsız meyve sebze yemek

kilo aldiran yanlislar

Birçok kişi kilo vermek adına kendini yalnızca meyve ve sebzelerden oluşan diyetlere hapsederken gün içerisinde sınırsız meyve tüketebileceğine, çünkü meyvenin kilo aldırmadığına inanıyor. Oysa doğal şeker içeriğine sahip olması ile pek de masum olmayan meyveler özellikle de üzüm, çilek, armut gibi daha tatlı çeşitleri ile diyabet hastaları için risk yaratabiliyor. Günde bir porsiyon meyve tüketimi ideal olmakla birlikte bunu bir ara öğün olarak tüketerek enerjinizi gün içinde yüksek tutma için meyveleri kullanmanız öneriliyor.

Saatlerinize itaat etmemek

kilo aldiran yanlislar

Saatler konusunda düzensiz olmak ve buna yemek kadar uyku konusunda da dikkat etmemek kilo almanıza neden olan sorunlar arasında. Normal biyolojik saatlerinize uygun bir uyku düzeni içerisinde olmanız yani çok geç yatmamanız hem kilo kontrolü hem de iştah kontrolü için önemli. Ayrıca yemek aralarını düzende tutabilmeniz de ara öğün kavramını hayatınıza katarak metabolizmanızı aktif tutmanız için önemli.

Kas mı yağ mı su mu?

kilo aldiran yanlislar

Tartılar kilo verdiğinizi gösterdiği halde istediğiniz pantolonunuza bir türlü giremiyorsanız beslenme düzeninizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Çünkü yetersiz protein alımını kilolarınızın yağ yerine kas kütlesinden gitmesine, yetersiz su tüketimi ise kilonuzu korusanız da bu defa şişkinlikler ve hücreler arası fazla su birikimine yol açacaktır.

Yanlış spor kilo aldırır

kilo aldiran yanlislar

Spor için özellikle çalışan kişiler akşam saatlerini tercih etse de bu saatlerden sonra tüm enerji yakıtlarınızı bitirmiş olmak pek akıllıca değil. Spor sonrasında yeme ihtiyacı duymanız ve çok acıkmanız normal ancak bu saatleri akşam saatlerine denk getirmek ise pek akıllıca değil.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*