Farklı Cilt Tiplerine Göre Temizleyici SeçimiYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Temizleme ürünü seçiminde cilt tipinin önemi

Her cilt tipinin özellikleri farklı, ihtiyaçları farklı haliyle kullanılması gereken ürünler de farklı. Peki cildinizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan temizleme basamağı için hangi cilt tipine sahip olanlar hangi temizleyici ürünleri tercih etmeli? Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın en önemli şartı olan temizleme konusunda size en uygun ürünü bulmak için rehberimizden yardım alabilirsiniz.

cilt tipine gore tonik

Normal cilt tipleri

Normal ciltlerin de ne kadar ideal olsalar da diğer ciltlerden farklı bir bakım sürecine ihtiyacı vardır. pH dengesi sağlanmış hafif etkilere sahip bir temizleyici ürün, bu cilt tipine sahip kişiler için idealdir. Fazla koruyucu öge içeren ya da pH derecesi yüksek olan ürünler cildin doğal dengesini bozarak yıpranma yaratacaktır. Cildinizde kuruma sorunu görülmemesi için papatya ve lavanta içeren koruyucu içerikli temizleyiciler tercih edilmeli ve sülfat gibi bileşenlerden kaçınılmalıdır. Bu noktada aldığınız ürünün içerik bilgisine sahip olmanız şart olmaktadır.

cilt tipine gore tonik

Olgun cilt tipleri

Olgun cilde sahip olanlar için temizleyici ürünlerde ekstra bir hassasiyet gösterilmelidir. Laktik asit ya da alfa hidroksi asit içerikli temizleyici ürünler ciltteki ölü tabakayı temizlemek için faydalı olacaktır. Süt içerikli temizleyiciler ise cildin yatışmasına yardımcı olur. Ancak oldukça hassas olan olgun cilde akne ve sivilce sorununa yönelik temizleyici ürünler asla tavsiye edilmemektedir.

cilt tipine gore tonik

Akne sorunlu ciltler

Yeşil çay özü, laktik asit ya da benzoil içeren temizleyici ürünler, aknelerin kuruması için idealdir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullandığınız ürünün akneleri yok ederken cildinize hasar vermemesi için maksimum üç farklı türde asit içermesidir. Krem temizleyicilerden ise uzak durulmalıdır.

cilt tipine gore tonik

Kuru ciltler

Kuru cilt tipindeki kişiler için süt ya da krem gibi nemlendirici içeriği yüksek tiplerde temizleyici ürünler tavsiye edilir. Yağı emen sülfat içerikli temizleyiciler ise cildi daha da kurutmaktadır ve kaçınmak gerekir.

 cilt tipine gore tonik

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*