Fotoğraf Çekme İpuçları ile Harika Kareler Yakalamaya Hazır OlunYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Fotoğraf çekmenin püf noktalarını keşfedin

Fotoğraf çekme son dönemin en popüler hobilerinden. Anı kaydetmeyi  ve en önemlisi kendi bakış açınızla sunmanın elbette keyfi ise tarifsiz. Ancak teknik bilgilerden uzak, birtakım püf noktalara da içten gelen bir şekilde kulak vermeniz, canlı ve kaliteli fotoğraflar çekmeniz için makinenizin özellikleri kadar önem taşıyor. Fotoğraf çekebilmek için siz de izlemeniz gereken yolları adım adım takip ederek eğlenceyi sanata dönüştürebilirsiniz.

fotograf cekme

İçgüdülerinizi dinleyin

Makineniz ne kadar harika ve kaliteli olursa olsun bilgilerinizin yanında hislerinize de güvenmeyi öğrenin. Evet böylesi teknik bir konuda teknik bilgi çok önemli. Ancak hislerinizi yansıtmayan bir fotoğrafın gerçekten başarılı olması oldukça zor. Fotoğrafların onları çeken kişilerin yalnızca bakış açılarını değil hislerini de yansıtmakta ve siz fotoğrafı yalnızca katı bilgiler ve kurallar çerçevesinde çektiyseniz bu hemen anlaşılacaktır.

fotograf cekme

Makinenizi iyi tanıyın

Makinenizi iyi tanıdığınızdan eminseniz bir daha düşünün. Onu olabildiğince hızlı ve pratik şekilde dilediğiniz şekle uygun olarak konumlandırabileceğinize emin misiniz? Çünkü özellikle doğa gibi hareketli alanlarda ya da şehrin kalabalığında ne zaman hangi kareyi yakalayabileceğinizi asla bilemezsiniz.

fotograf cekme

Bunun için siz de karanlık bir odaya geçin ve sanki farklı fotoğraflar çekecekmiş gibi görmeden fotoğrafınızı ayarlamayı ve makinenin tuşlarını ellerinizle bulmayı deneyin, bu esnada çevrede bir kare varsa bakışlarınızı kaçırmadan anında yakalamak için pratik yapmış olabilirsiniz.

fotograf cekme

Başarısızlıklara küsmeyin

Fotoğrafınızın kötü olduğunu düşünüyorsanız onu incelemeden burun kıvırarak silmeye kalkmayın. Bunun yerine o o fotoğrafa dair neyi beğenmediğinizi, neyi değiştirebileceğinizi ya da fotoğrafı ne yapsanız daha iyi kılabileceğinizi inceleyin, hatta bu konuda zevkine güvendiğiniz kişilerle beyin fırtınası yapın. Kendinizi bu şekilde geliştirmenin etkisini uzun vadede göreceğinize eminiz, sadece biraz sabır.

fotograf cekme

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*