Hamilelik Sonrası Depresyon Hayatınızı MahvetmesinYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Anneliğin ilk günlerini mahvedecek depresyonun önüne geçin

Anneliğin ilk zamanları kendine özel bir heyecan ve mutluluk ile evinizin yeni üyesini karşıladığınız günleri unutulmaz kılar. Ancak son zamanlarda daha da yaygın bir şekilde görülen hamilelik sonrası depresyon hamilelik sonrası heyecanı adeta bir kabusa çevirmekte, aile içi huzurun yanında gündelik yaşamdaki mutluluğun da önüne geçmektedir. Eğer siz de anneliğinizin ilk gününde yaşadığınız sorunlara çözüm arıyor ya da gebelik sonrası depresyon korkusu ile bekliyorsanız bu hastalık trendinden kendinizi korumanın yollarını öğrenmeye başlamalısınız.

dogum sonrasi depresyon

Hamilelik sonrası depresyon nedir, nasıl gelişir?

Hamileliğin ilk günlerinden başlayan ve kendini ilk bir sene içerisinde maksimum altı ay olarak gösteren ruhsal bunalım hali hamilelik sonrası depresyon olarak nitelendiriliyor. Bu süreçte ani öfke patlamaları, ruhsal dalgalanmalar, mutsuzluk, keyif alamama, çocuk ile ilgilenmekten kaçma, hatta çocuğa karşı sevgisizlik, sık ağlama isteği ya da enerji düşüklüğü gibi klasik depresyon belirtileri gözlemleniyor. Bu sürecin uzaması ya da şiddetlenmesi ise daha da ciddi bir durum olarak doktora başvurulmasını şart koşuyor.

dogum sonrasi depresyon

Hamilelik sonrasında depresyonun nedenleri arasında kadınlara düşen ağır iş yükü, eşinden yardım görememe, birey ve eş olarak sahip olduğu toplumsal rolün direkt olarak anneliğe dönüşmesi, iş ve ev hayatı arasında denge sağlayamama, kariyer ve maddi kaygılar gibi nedenler en yaygın görülenler. Ani hormon değişimlerinin de rol oynadığı bu süreçte farklı nedenlerden farklı ölçülerde etkilenim beliriyor.

dogum sonrasi depresyon

Peki ne yapmalı?

Uzmanlara göre bu gibi bir durumu önceden önlemek için kendinize gereken özen ve sevgiyi vermeniz çok önemli. Uzmanlar hamilelik boyunca ve anneliği ilk günlerinde başta olmak üzere kadınların kişisel bakım ve görünümlerine daha da dikkat etmelerini, sosyal yaşama daha sık dahil olmalarını öneriyor.

dogum sonrasi depresyon

Örneğin spor yapmak için dışarı çıkmaktan ve bunun için bebeğinizi birkaç saatliğine annenize bırakmaktan çekinmemelisiniz. Çocuğunuz uyurken ev işleri için daha da yorulmak yerine onunla birlikte dinlenmeli ve siz de uyuyarak enerjinizi toplamalısınız. Eşinizle yardım alma konusunda konuşmalı ve kendinden destek almaktan asla çekinmemelisiniz. Doktorunuza danışmaktan da aynı şekilde çekinmeyin.

dogum sonrasi depresyon

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*