İtalya’nın En Köklü Moda Okulu Öğrencilerini ArıyorYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

İtalya’da moda eğitimi şansı

İtalya’nın en bilinen ve en köklü moda okullarının başında gelen Domus Akademi yalnızca dünyanın dört bir yanından aldığı yetenekli öğrencileri ile tanınmakla kalmıyor, pek çok ünlü modacının da okulu olması ile biliniyor. Ülkemiz modacılarının bir kısmının da okulu olan enstitünün başkanı Line Ulrika Christiansen, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de idi. Kendisi büyüyen moda sektöründeki yeni öğrenci arayışlarından bahsederek okula giriş için aranan şartları açıklamayı ihmal etmedi.

domus akademi

İtalyan eğitimi ile moda

İtalyan eğitim sistemi içerisinde oldukça şaşırtıcı bir şekilde modanın yeni bir gündem olduğunu belirten başkanın açıklamasına göre terzilik okullarından moda okullarına geçiş ancak gerçekleşiyor. İtalya’da 2000’lerin başından itibaren birçok moda okulu hizmet vermeye başladı.

domus akademi

Domus Akademi’nin bunlar içerisindeki farklı ise tıpkı İtalya gibi sürekli yeniliklerin harmanlanması için uygun şartların sağlanıyor olması. 1983 senesinde İtalyan tanınmış desinatör Gianfranco Ferrè tarafından kuruluşu gerçekleştirilen okulda birçok farklı yüksek lisans programı da mevcut. 4 atölye, 2 aylık bir staj ile kapılarını sonuna kadar tüm imkanları ile moda tutkunu öğrencilerine açıyor. Staj programlarının süresi ise 10 ay.

domus akademi

Öğrenciler okulda bulundukları sürede bağımsız tasarımlar yapabildikleri gibi, Damir Doma, Trussardi, Tommy Hilfiger, Krizia gibi büyük markalar için de üretim yapma imkanı bulabiliyor. Endüstrinin ihtiyaçları paralelinde sağlanan eğitimde rekabetçi bir alanda başarılı olmanın yolları da öğretilmiş oluyor.

domus akademi

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*