Kendinize Hak Ettiğiniz Değeri Verdiğinize Emin misiniz?



Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Kendinize sevgi göstermeyi ihmal etmeyin

Herkes tek ve özgün bir birey olarak iyi ve kötü yanları ile sevilmeyi ve değer görmeyi hak ediyor. Ancak bazen çevresini kendinden öncelikli tutan ya da aile ve iş hayatı içerisinde kendine vakit ayırmayı önemsemeyen kadınlar, kendilerini sevme ve bu sevgilerini kendilerine karşı gösterme yönünden sorun yaşıyorlar. Ömür boyu asla terk edeceğimiz bir insan olarak kendiniz, sevgi göstermeniz konusunda önceliğiniz olmalı. Bu bilinçle yaklaşan uzmanlardan psikolojik etkileri ile tavsiyeler geliyor.

kendini sevmek

Kendinize zaman ayırın

Birçok kadın aile yaşantısının verdiği sorumluluklar içerisinde işine, eşine ya da çocuklarına zaman ayırsa da kendine ve kendi isteklerine zaman ayırmayı erteliyor. Oysa birine zaman ayırmak, ona duyduğunuz değerin başlıca göstergelerinden. Kendine zaman ayırmayan kişilerde ilerleyen zamanlarda engellerle karşılaşıldığı takdirde kendini yeterince tanımamaktan, kendi isteklerini sorgulamamaktan ya da kendi benliğini kabul etmemekten dolayı büyük sorunlar ileri gelebiliyor.

kendini sevmek

Kaliteli yalnızlık

Yalnız kalmak özellikle de aile yaşantısı ya da hayatında bir ilişkisi olan kadınlar için bir zorunluluk değil bir ihtiyaç olmalı. Çevrenizden insanlardan yer yer uzaklaşmak ve yalnız kalmayı öğrenmek, onları unuttuğunuz anlamına gelmeyecektir.

kendini sevmek

Ancak yalnız kalıp düşüncelere dalmak ya da rutin işlere dalmak fayda sağlayacak bir yöntem de sayılmaz. Yalnız kaldığınız zamanlarda sevdiğiniz şeyleri yapın. Güzel bir yemek pişirmek için bir misafirinizin olmasını beklemeyin, uzun zamandır okumak istediğinize kitaba başlamayı daha fazla ertelemeyin, duşta fazladan zaman geçirdiğiniz için kendinize kızmayın.

kendini sevmek

Kendinizi kabullenerek geliştirin

Kendinizi iyi ve kötü yanlarınızla olduğu gibi doğrularınız ve hatalarınızla da kabul edin. Yaşadıklarınızdan ve yanlışlarınızdan ders alın ve gerekirse bunları notlar halinde bir günlük tutarak hatırlayın. Ancak kendinizi affedin ve değiştiremeyeceğiniz durumlar için kendinizi suçlamayı bırakın.

kendini sevmek

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*