Kilo Vermenize Engel Olan 4 Büyük Diyet HatasıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Diyet yaparken karşılaşılan sık hatalar

Pazartesi günü başladığımız diyetlerden büyük motivasyonlarla devam ettirdiğimiz uzun süreli diyetlere, hepimiz sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için zaman zaman diyete başvuruyoruz. Seçtiğiniz diyet ne olursa olsun ya da beslenme düzeninizde neler yer alırsa alsın hepimiz farkında olmadan bazı diyet hataları yapıyoruz. Diyet yanlışları ise kilo vermemizi engelleten ve yavaşlatan, bu nedenle motivasyonumuzu, haliyle de irademizi kıran yanlışlar olabiliyor. Siz de zamanınız ya da emeğinizi alan diyetiniz ile hak ettiğiniz başarıyı yakalamak için size özel derlediğimiz diyet hatalarını öğrenerek daha hızlı kilo vermenin yollarını keşfedin.

Yağlara tamamen son vermek

Diyet yapan birçok kişi yağ tüketimini tamamen hayatından çıkararak yalnızca çiğ ya da haşlanmış yağsız ürünler tüketiyor. Ancak vücudunuzun önemli bir enerji kaynağı olan yağlar, yeterince tüketilmediğinde sağlığınızdan olmanıza yol açtığı gibi metabolizmanızın yeterli seviyede çalışmasına da engel oluyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken yağ tüketmeye son vermek değil, sağlıklı yağları seçmek. Örneğin faydalı ve doğal yağlar almak için ev yapımı yoğurt, badem veya fındıktan oluşan ara öğünler tüketebilir, hayvansal yağ için oldukça sağlıklı olan doğal tavuktan göğüs etini, ya da yemeklerinizde kullanmak için Hindistan cevizi yağı gibi farklı ve yararlı yağlar tercih edebilirsiniz.

Diyet Hatalari

Kendinizi aç bırakmak

Kendinizi diyetiniz esnasında aç bırakmak ya da hiç ödüllendirmemek sonrasında iştahınız çok daha fazla olmasına ve diyetiniz esnasında verdiğiniz kiloları geri alacak kadar yemenize yol açabiliyor. Ayrıca vücut aç kaldığı zamanları bir kriz anı olarak algılayarak sahip olduğu enerji kaynaklarını depolamaya yöneliyor, metabolizma ise enerji tasarrufu için yavaşlatılıyor. Bu nedenle bünyenizi kandırmak için sık sık yemek ancak posiyonlarını oldukça küçük tutmak gerekiyor.

Diyet Hatalari

Yetersiz su tüketimi

Ne kadar sağlıklı yiyecekler yerseniz yiyin, diyetinizi faydalı ve verimli kılacak olan aslında bir içecek: su. Hayati öneminin yanında sayısız faydası ile su, diyetinizin en önemli parçasını oluşturuyor. Yağ yakımı ancak su ile mümkün olabilen bir reaksiyon olurken, hücre geçirgenliğinden kan dolaşımına kadar her anlamda vücudunuzda olumlu etkileri ile su diyetinizin tüketilmesi şart olan yapı taşları arasında liste başında geliyor.

Diyet Hatalari

Abartılı hedefler

”Bir haftada beş kilo vermeliyim” ya da ” bugün akşama kadar hiçbir yiyecek yememeliyim” gibi bilim dışı ve uzmanlar tarafından kesinlikle yasaklanan şok kilo verme fikirleri diyet hedeflerinizden bir an önce çıkarılmalı. Kilo vermenin sabır ve zaman isteyen bir yol olduğu unutulmadan uzman önerilerine kulak verilmeli. Aksi takdirde az miktarda kilo vermek için sağlığınızdan büyük tavizler vermiş olacağınız ve bu kısa süreli şok etkisi yaratan uygulamaların sonrasında daha çok kilo alımına yol açacağı unutulmamalı.

Diyet Hatalari

 

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*