Kırmızı Meyvelerin Hiç Bilmediğiniz Harika FaydalarıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Orman meyveleri ile gelen sağlık

Sağlıklı beslenmenin önemli ve büyük bir payının meyve tüketimine ait olduğunu biliyoruz. Peki aslında pek de meyve tercihimizde yer vermesek de kırmızı orman meyvelerinin kadın sağlığı için adeta birer ilaç niteliğinde olduğunu biliyor muydunuz? Her biri birbirinden faydalı olan bu meyveleri hayatınıza katarak daha sağlıklı olmanın yollarını keşfedin.

kirmizi meyveler

Hafıza için yaban mersini

İçeriğinde bulunan polifenol isimli bir yapı taşı sebebiyle vücutta bulunan ve iç organlar ile kan dengesinin korunmasında adeta bir düşman görevinde olan radikallere karşı savaş açıyor. Beyin sağlığı için birçok uzman tarafından faydalı bulunan yaban mersini mutlaka beslenme alışkanlıklarınızda yer alması gereken bir hafıza güçlendirici.

kirmizi meyveler

Ayrıca yüksek lif oranı sayesinde kolesterolü düşürücü etkisi bulunan yaban mersini bu sayede bir kalp dostu da olabiliyor. Yüksek lif oranı bilindiği gibi yalnızca kalp sağlığı için değil düzenli bir sindirim sistemine sahip olmak için de önemli.

kirmizi meyveler

Gençlik için ahududu

Bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan ahududu bir yaz meyvesi olarak bilinse de kışın da tüketilmesi hastalıklarla savaşmanıza yardımcı oluyor. Ancak orman meyvelerinin efendisi ahudunun tek faydası bu değil elbette. Yoğun antioksidan içeriği sayesinde ahududu tam bir gençlik iksiri olarak görülüyor. Bu antioksidan etkisi ile ahududu kansere karşı önlem almak için tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor.

kirmizi meyveler

 

Öğünlerinize birer kaşık ahududu eklemek güne daha zinde bir başlangıç ve gün içinde de yüksek enerji anlamına gelebiliyor.

 

Diyetlerin gözdesi böğürtlen

Şeker hastalarına ve diyet yapanlara önerilen bir meyve olan böğürtlen, özellikle de tam olgunlaşmamışken tüketildiği takdirde kan şekerini düzenleyici bir etkiye sahip. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini oranı sayesinde vücuda zindelik ve antioksidan etki de veren böğürtlen gün içerisinde tüketildiğinde uzun süreli tokluk sağlaması nedeniyle diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği meyveler arasında yer alıyor.

kirmizi meyveler

 

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*