Kış Aylarına Özel Cilt Bakım ÖnerileriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Kış aylarının gelmesi ile birlikte bakıma her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan cildiniz, evde uygulayabileceğiniz basit maskeler ve cilt bakım ürünleri eşliğinde sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Sadece kadın ve erkeklerin değil aynı zamanda çocuk ve bebeklerinde soğuk havaların olumsuz etkilerinden korunmaları sağlıklı bir cilde sahip olabilmeleri açısından son derece önemlidir.

cilt bakımı

Özellikle sürekli açıkta kalan yüz, dudaklar ve eller soğuktan en çok etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır. Çatlayan dudaklar ve kuruyan eller hem görünüm açısından sıkıntı yaşamanıza neden olur hem de sağlık açısından. Yaz aylarında daha bazit yöntemler ile koruma altına alınan cilt, kış aylarında sizden daha fazla ilgi beklemektedir. Cildinize gereken ilgiyi göstermediğiniz sürece ani tepkiler ile karşılaşabilir ve bu aşamada tedavi için çok daha fazla zorlanabilirsiniz.

cilt bakımı

Kışın havadaki nemin azalması ile birlikte cilt kurumaya başlayacak ve cilt tipine uygun nemlendiricilerin kullanılmaması halinde,

  • Alerjik reaksiyonlar,
  • Kaşıntı ve
  • Kızarıklık baş gösterecektir.

Soğuk kış günlerinde cildin korunması için seçilecek nemlendiricilerin yaşa ve cildin ihtiyaçlarına uygun olması gerekmektedir. Özellikle göz çevresi ve dudaklar için özel koruyucuların kullanılması bu bölgelerde yaşanacak hassasiyetlerinde ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
Cilt Tipine Uygun Bir Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Doğru bir nemlendiricinin seçimi aşamasında karşımıza iki farklı konu çıkmaktadır. Seçilecek ürünün hem nem tutucu hem de soğuğa karşı bariyer oluşturucu etkisi olmalıdır. Daha çok kuruyacak ve belki de pul pul dökülecek olan cilt temizliğinin sabun ile değil de nemlendirme özelliğine sahip cilt bakım ürünleri ve jeller ile yapılması gerekmektedir.

cilt bakımı

Deri kuruluğunun önlenmesi için uygulanması gereken bir diğer önemli konu ise banyo suyunun çok fazla sıcak olmamasıdır. Duş suyunun ılık olması ve vücudun kese gibi malzemeler ile her an en fazla 1 kere temizlenmesi önerilmektedir. Zaten hassas olan bir cildin keselenmesi kapanması zor yaraların açılmasına neden olabilmektedir.

Soğuktan En Fazla Etkilenen Yerler: Ellerimiz

Dış dünyaya en çok açılan bölgemizin ellerimiz olduğunu özellikle kış aylarında asla unutmamalıyız. Suya en çok maruz kalan ve eldiven takılmadığı sürece soğuk ile aynı ortamı paylaşan ellerimiz için biraz yağlı bir el kremi kullanmak ve bu kremi masaj eşliğinde yedirmek en akıllıca yöntem olacaktır. Bu aşamada kremleme işlemlerinin her gün düzenli olarak birden fazla kere uygulanması önerilmektedir.

cilt bakımı

Cilt bakımına en fazla ihtiyaç duyan bölgeler arasında yer alan dudaklar ise sadece bu bölge için hazırlanmış balmlar eşliğinde korunmalıdır. Kullanılacak balm içinde dudağın daha da fazla kurumasına etki edecek mentolün bulunmaması gerekmektedir. Erkeklerin ise özellikle tıraş esnasında ve sonrasında ciltlerini nemlendirmeleri önerilmektedir. Bu sırada tıraş fırçası yerine jel kullanımının tercih edilmesi cildin daha az yıpranmasına neden olacaktır. Tıraş sonrası cilt bakım ürünleri ve koruyucular kullanılarak olması muhtemel kızarıklıklar ve tahrişler önlenebilir.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*