Kişisel Bakım Hakkında Unutulması Gereken Şehir EfsaneleriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bakım hakkında doğru bilinen yanlışlar

Güzellik ve bakım kadınların gün içerisinde hakkında en çok konuştuğu başlık konularından biri. Ancak bu kadar konuşulan bir konu olması bu konu hakkındaki yanlışları da beraberinde getiriyor. Geleneksel inanışlardan kaynaklanan hatalar bir yana, bir kişinin yanlış uygulama sonucu elde edemediği bakım sonucu diğer kişilerin de rutin için tavsiye olarak aklında yer ediyor. Ancak bilimsel olarak gerçek olmadığı gibi pratikte de yanlış uygulamalara yol açan bakım efsanelerini bilgilerinizi tazelemeniz adına sizlere sunuyoruz.

bakim hakkinda yanlislar

”Jilet tüyleri arttırır ve güçlendirir”

Tüylerinizden kurtulmak için vücudunuzun birçok farklı kısmında jilet kullanabilirsiniz. Jilet ile tüyleri almanın onları daha güçlü ya da çok kılması ise mümkün değildir. Çünkü hali hazırda var olan bir kıl kökünü jiletin üstten yapılan bir uygulama ile değiştirmesi ya da onu beslemesi mümkün olamaz. Ancak tüylerinizin ince olduğu ya da pürüzsüz bir cilt kısmında epilasyona başvurmak, jilet kullanın ya da kullanmayın tüylenmeyi arttırabilir. Ancak jilet kullanmanın bazı kişilerde tüyleri körelttiği dahi görülmektedir.

bakim hakkinda yanlislar

”Aynı saç ürününü kullanmak zamanla etkisini yitirir”

bakim hakkinda yanlislar

Saç bakım ürünleri konusunda eğer kendiniz için doğru formulü bulduğunuza inanıyorsanız saç problemleriniz ya da saç tipiniz değişmediği sürece bu ürünlerin uygunluğu da değişmeyecektir. Saçınız için iyi gelen maddelerin zamanla işlememesi ya da yeterli gelmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

”Beyaz telleri koparmak yenilerini getirir”

Saçlarınızın her birinin kökü birbirinden bağımsızdır. Birinin yıpranması ya da beyazlaması sonucunda onu koparmanız diğerlerini etkilemez ve yeni kıl kökü oluşumu sağlamaz. Ancak bir kere kökünden beyazlayan saçı çektiğinizde yenisinin renkli çıkması da mümkün olmaz.

bakim hakkinda yanlislar

”Cilt gözeneklerini küçültmek mümkün”

Çevrenizdeki ürünler ya da doğal maskeler için gözenek küçültücü etkiye sahip olduğu yönündeki söylenenler aslında gerçekliği olmayan etkilerdir. Gözenek genişliği cilt tipine yani genetik özelliklerinize bağlıdır ve günümüzde bu gözenek boyutuna etki edecek herhangi bir ürün ya da uygulama bulunmamaktadır. Ancak akne ya da sivilce oluşumu ya da cilt temizliğine önem vermemenize bağlı olarak cilt gözenekleriniz daha büyük algılanır.

bakim hakkinda yanlislar

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*