Kozmetik Ürünlerdeki Gizli Tehlike: ParabenYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Neden paraben içermeyen ürünler kullanmalıyız?

Çevrediğimiz gördüğümüz hemen her bakım ve kozmetik ürününün içerisinde yer alan paraben, ne yazık ki ürünlerin içerisindeki sağlıklı maddelerin dahi etkisini sıfırlayacak kadar büyük riskler içeriyor. Parabenin asıl kullanım amacı da elbette ticari yani üretilen ürünlerin raf ömrünü uzatmak. Peki neden paraben tehlike oluşturuyor ve neden parabensiz ürünler kullanmak gerekiyor?

paraben kullanmanin zararlari

 

Paraben nedir?

Birçok bakım ve kozmetik ürünün içerisinde yer alan ve ürünün ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasal maddelerin geneline paraben adı veriliyor. Methylparaben, ethylparaben, buthylparaben gibi gibi isimler ile ürün ambalajlarının üzerinde yer alan bu içerikler, uzak durmanız gereken ürünleri ayırt etmede size yardımcı.

paraben kullanmanin zararlari

Paraben ve zararları

Normalde 1 ay içerisinde bozulacak bir ürünün 1 sene dayanmasını sağlayan bir maddenin doğal ya da faydalı olmadığını tahmin etmek zaten zor değil. Ancak paraben içeriğine sahip ürünlerin yol açtığı ilk belirtilerden biri kızarıklık ve  kaşınma. Kişinin hassasiyetine bağlı olarak ilerleyen bu problemler egzama gibi problemlere dönüşme riskine sahip.

paraben kullanmanin zararlari

Pabenin yol açtığı sorunlar pek de göz ardı edilebilecek türden değil. Çünkü bazı idrar testlerinde karşımıza parabenin çıkıyor olması, bu zararlı maddenin etkilerinin cildimiz ile sınırlı kalmayıp kana karıştığını ve böbreklerden süzüldüğünü işaret ediyor.

paraben kullanmanin zararlari

Geçtiği yollar üzerinde hasar bırakan parabenin içinde bulunduğu deodorantları kullanmak ise meme kanserine adeta davetiye demek. Özellikle  de paraben oranı %25 olan ürünlerin riskinin çok daha yüksek olduğunu söylemekte fayda var.

paraben kullanmanin zararlari

Endokrin sisteme etki ettiği de bilinen paraben bu şekilde çocuk ve yaşlı kişilerin bağışıklık sisteminde de olumsuz etkiler yaratabiliyor. Ayrıca deri üstünde bulunan katmanlarda hücre ölümüne yol açarak ürünün fayda sağlaması yerine yaşlandırmasına yol açan paraben, uzak durulması gereken kimyasalların başında geliyor.

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*