Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanız için Başarısı Kanıtlanmış 5 ÖneriYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Motivasyon ile gelen başarı

Yeni bir işe başlamak ya da sadece yeni bir güne uyanmak… Ne olursa olsun başarı gerektiren süreçlerde ya da sizi zorlayan anlarda motivasyon hayatınızdaki en büyük çabaları sarf etmeniz için en büyük dostunuz oluyor. Yanlış çevre, başarısızlıklar ya da talihsizlikler bazen motivasyonumuzu düşürse de hedefe odaklanmak ve doğru yöntemleri izlemek hayatın her alanında başarı getirebiliyor. Siz de motivasyonunuzu hem uzun vadede hem de gün içinde yüksek tutmak için size özel önerilerimize göz atabilirsiniz.

Kendinizi tanıyın

Kendinizi tanımak ve sınırlarınızı bilmek gerçekçi hedefler koymanız için, gerçekçi hedefler ise sizi mutlu edecek başarılar elde edebilmek için önemlidir. Ancak gerçekçilik sizde hedeflerinizi düşük tutmak gibi yanlış bir algıya yol açmamalı, aksine içinizdeki potansiyele kulak vermelisiniz. Bill Gates’in Microsoft’u bir araba garajında tek başına kurduğunu ya da ünlü beyaz eşya devi Bosch’un ilk kurulduğunda sadece bir atölyeden ibaret olduğunu unutmayın, büyük düşünün, yeteneklerinizi keşfedin.

Motivasyon

Hedeflerinizi parçalara ayırın

Hedeflerinizi tek ve büyük bir hedef olarak belirlemek odaklanmak için iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak bir hedefe giden farklı birçok yol olabilir. Örnek vermek gerekirse hedefiniz kilo vermek olabilir. Ancak hedefinizi spor yapmak, diyet yapmak, uyku düzeni yaratmak gibi hedefe giden yollardan oluşan alt başlıklara ayırmak işlerinizin gözünüzde kolaylaşmasını sağlayabilir.

Zirveye yaklaştıkça zorlaşan yollar

Bir dağa tırmandığınızı düşünün. Zirveye giden yolun en zor ve en yorucu kısmı hemen zirveden önceki andır. Hava şartları ve dikliğin daha da çetinleşmesi bir yana artık hem fiziksel hem de psikolojik yorgunluğunuzun en çok arttığı ve dayanılmaz gibi göründüğü bir andasınızdır. İşte bu yüzden yaşadığınız yorgunlukların sizin geri döndürmesine izin vermemeli, en çok yorulduğunuz anın aslında hedefe en çok yaklaştığınız an olduğunu unutmamalısınız. Sadece doğru yolda olduğunuzu düşünün yeter!

Sanattan ilham alın

Motivasyon

Sanatın her dalı hedefiniz ne olursa olsun size yardımcı olabilir. Örneğin bitirmeniz gereken bir iş esnasında motive edici hızlı ve ritmik müzikler ya da almak istediğiniz bir evin tablosunu yapmak hedeflerinizi somutlaştırdığı gibi odaklanmanıza da yardımcı olur.

Kıyaslamayın, örnek alın

Motivasyon

Kendinizi aynı alandaki diğer insanlarla kıyaslamak yerine, büyük başarılara sahip olduğunu düşündüğünüz insanları örnek alın. Başarının göreceli bir kavram olduğunu unutmadan çevrenizdeki insanlara danışın. Kimisi için başarının spor bir araba satın alabilmek, kimisi için mutlu bir aile kurmak,  kimisi için dünyayı gezmek, kimisi için ise sigarayı bırakmak dahi olabileceğini unutmayın.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*