Nefes Egzersizleri ile RahatlayınYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Rahatlık için doğru nefes

Stres iş hayatı ve problemlerin başrolde olduğu modern yaşamın en büyük yan etkisi. Gün içerisinde ya da dinlenmek istediğiniz akşamlarda ise stresle baş etmek bazen zorlayıcı olabiliyor. Bunun sırrı ise fizyoloji uzmanlarından yoga eğitmenlerine birçok kişinin tavsiye ettiği gevşeme ve nefes egzersizlerinden geçiyor. Yalnızca birkaç nefesle çok daha iyi hissetmek için bizi takip edin.

nefes egzersizleri

”Nefes almaya” başlıyoruz

Öncelikle başlamadan önce kendinizi sevdiğiniz, sakin ve sizi dinlendirdiğini düşündüğünüz bir müzik bulun. Dikkatinizin dağılmaması için müziğin sözsüz olmasını seçebilirsiniz. Yavaşça nefes alışverişlerinize odaklanmaya başlayın. Nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan verme işini otomatikleştirmeye başlayın.

nefes egzersizleri

 

Yere serdiğiniz bir matın ya da halınızın üzerine uzanın. Sırtınızın ağrımaması için bel kısmına havlu da koyabilirsiniz. Gözlerinizi kapatarak nefes alışverişlerinize kulak verin. Nefeslerinizi derin derin alıp yavaş yavaş verin. Birkaç defa bu şekilde solumanın etkisini hemen anlayacaksınız.

Gevşemeye devam

Kollarınızı yukarı doğru kaldırın. Nefes almaya devam. İçinizden 10 saniye sayın ve ardından yavaş yavaş kollarınızı indirin. Bu hareketi yapmaya birkaç dakika devam edin.

nefes egzersizleri

 

 

 

Şimdi de bağdaş kurarak oturma pozisyonuna geçin. dik oturduğunuzdan emin olun ve nefes alışverişine devam edin. Kendi nefesinizi kontrol edebilmek için bir elinizi göğsünüze bir elinizi de karnınızın üzerine yerleştirin.nefes egzersizleri

Tüm nefes egzersizleriniz bittiğinde sırt üstü cenin pozisyonu alın. Yani sırtüstü uzanıp dizlerinizi kendinize çekin ve kalçanızı hafifçe havaya kaldırın, dizlerinizi ellerinizle destekleyin. Bu pozisyonda öne arkaya minik sallanmalar yapın.

nefes egzersizleri

Ayağa kalkarak gevşemenin tadını çıkarın.

 

 

 

 

 

 

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*