Okul Sendromu ve Çözüm YollarıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Dünyaya geldiğinde hayatınıza renk katar, hayatınızın anlamı değişir ve artık üç kişisinizdir. Bebeklik dönemleri oyunla ve neşeyle geçer. Yuvanıza huzur ve mutluluk aşılar. Anaokulu dönemi O’nun için kurduğunuz hayallerin ilk basamağıdır. O çok büyük bir insan olacaktır ve çok yeteneklidir. Anaokulu bitip ilkokul başladığında ise herşey tepetaklak olmaya başlar. Çünkü hiçbirşeyin hayal ettiğiniz gibi olmadığını görmeye başlarsınız. Hayal kırıklıkları, karamsarlıklar ve depresyon atakları başlar. Size mutluluk getiren ve çok güzel zamanlar geçirdiğiniz ailenin yeni bireyi bir anda sizin için kara bulutlar çekmeye başlar. Zaten işten yorgun gelip tükenen enerjinizle büyüyen sorunlarla başetmeniz zorlaşabilir. Endişelenmeyin ve emin olun sizin yaşadıklarınızı herkes yaşıyor. Aslında yaşadığınız sadece okul sendromu adı verilen bir süreç.

kara tahta

Çocuğunuz ardı arkası kesilmeye okum ve yazma ödevleri ile eve gelir ve artık tüm hayallerinize veda etme zamanı. Merak etmeyin okul sendromu aslında ne sizin ne de çocuğunuzun yaşaması gereken bir süreç değil. Olanları doğal karşılayın ve beklentilerinizi biraz düşürün. Yeni öğrenme döneminde herşeyin bir anda olmasını beklemeyin. Kimse birkaç günde yazıp okuyamaz. Bu süreci de eğlenceli hale getirebilirsiniz. Zamana bırakın ve tadını çıkarın. Eğer bu süreci daha önce yaşayanlar yaşadıklarını sizden gizliyor ve tam olarak ne yapmanız gerektiğini söylemiyorlarsa şu önerileri dikkate alabilirsiniz.

renkli kitap

  • Eğer çocuğunuz henüz ilkokula başlamışsa onu anasınıfından itibaren psikolojik olarak hazırlamaya çalışın. Gözünü korkutmayın ancak bir üst sınıfın artık eskisi gibi olmayacağını da kavramasını sağlamaya çalışın. Eve bir yazı tahtası alarak öğretmencilik oynayabilirsiniz. Harflerden ve rakamlardan komik resimler çizebilirsiniz.
  • O’na normalde vermediğiniz sorumluluklar verebilir alacağınız araç gereçleri kendisinin seçmesini sağlayabilirsiniz. Resimli kitapları, boyama kitaplarını ve kalemleri birlikte alabilirsiniz. Aldığınız bu araç gereçlerin ileriki yıllarda değişeceğiniz anlatabilirsiniz.
  • Eğer çocuğunuz yazma ve okuma konusunda isteksizse ona yapacağınız en büyük kötülük O’nu aşağılamak ve küçük düşürücü ifadeler kullanmaktır. O’nu asla aşağılamayın ve sabırlı olun. Her bireyin algılama yaşı farklı olabilir. Gereğinde fazla zorlayarak zaten zor günler yaşayan çocuğunuzu herşeyden soğutmayın. Küçük molalar verin neşeli oyunlar oynayın. Ancak yapılması gerekenlerin mutlaka yapılması gerektiği gerçeğini de atlamayın.

uyku ve çocuk

  • Çocukların uyku düzeni çok önemlidir. Eğer daha önce erken yatma alışkanlığı kazanmamışsa O’nu erken yatması konusunda alıştırmaya çalışın. Uykusuz kalan küçük çocuklar güne enerjilerini tam olarak alamadan başlayacak ve görevlerine karşı daha isteksiz olacaklardır. Eğer sürekli uyku sorunu yaşıyorlarsa mutlaka uzmanlarla görüşün. Onlar yapmanız gerekenler konusunda sizi yönlendireceklerdir.

anne ve çocuk

  • Oyun onların gıdasıdır. Bu gıdayı kestiğiniz anda karşınızda çok daha agresif ve sinirli bir çocuk bulursunuz. Görevlerini aksatmayacağı bir plan hazırlayın ve bu planlara uymasını sağlayın. Bu süreçte vereceğiniz tavizler de ileride sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir.

ödev

  • Ödevleri onlar için işkence saatleri olmaktan çıkarın. Sorumlu bir insanın mutlaka yapması gereken görevler olduğunu gerekirse oyun aralarında aktarmaya çalışın. O’nun dünyasında kavramakta zorlanacağı büyük sözler söyleyerek incitici kurallar koymayın.

 

Okul sendromu size, öğretmene ve çocuğunuzun özelliklerine göre bir süre sonra atlatılır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kural koymadan önce ince eleyip sık dokuyun. Koyduğunuz kurallardan da asla taviz vermeyin. Çocuğunuzla pazarlık yapmayın, kesin ve net olun. Oyun çağındaki bir çocukla karşılıklı çatışma içerisine girmeyin. O’nun henüz sizin algı düzeyinizde olmadığını unutmayın. Zor fakat atlatılması imkansız bir süreç değildir. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamaktan kaçının her insanın farklı özelliklere ve zeka türlerine sahip olduğu gerçeğini bilerek hareket edin.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*