Organik Gıda Etiketi Tuzağına Düşmeyin!Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Her organik yazana inanmayın

Organik kelimesi doğallığa hasret kaldığımız ve yalnızca damak tadımız için değil sağlığımız için de tercih ettiğimiz bir kelime olarak hatırlarda. Marketler ise organik ürünlere ulaşabilme ve bu sayede sağlıklı beslenebilme için en büyük yardımcımız. En azından biz öyle sanıyoruz. İngiltere’de yapılan bir araştırma organik yazan ürünlerin içerisindeki saklanan besinlerde bulduğu tehditler ile herkesi şaşırtırken uzmanlar da uyarmayı bir görev olarak görüyor ve organik etiketi bulunan her ürüne inanmayın diyor.

organik alisveris

Organik mi ama nasıl?

Organik kelimesi aslında tamamen doğal ortamlarda üretilen gıdalar için söylenen bir kelime. Organik sıfatını alan gıdalar kimyasal ilaçlamalardan hormon takviyesine toprak kirliliğinden sanayi amaçlı kullanıma kadar her konudan uzak ve saf bir biçimde yetiştirilmiş olmalı. Marketlerin organik gıda reyonlarında yer alan bu etikete sahip besinler ebeveynler başta olmak üzere herkesin doğal beslenme için adresi. Ancak araştırmalar gösteriyor ki aslında organik etiketi taşıyan birçok ürünün içeriğinde zararlı kimyasallar bulunuyor.

organik alisveris

Organik ürünleri araştırın

organik alisveris

İngiltere tarafından yürütülen bir çalışma esnasında organik etiketi ile piyasada bulunan ve farklı gruplara ait birçok gıdanın içeriği inceleme altına alınıyor. Ancak çalışma esnasında da görülüyor ki organik ürünlerin birçoğu kimyasal hatta kanserojen madde içeriyor. Organik gıda tehdidinden habersiz tüketiciler ise bu ürünleri almada elbette bir sakınca görmüyor.

organik alisveris

Uzmanlar ise ürünlerin içindekiler kısmının mutlaka okunmasını ve ürünün kendisi haricinde herhangi bir içerik kullanılmışsa uzak durulmasını tavsiye ediyor. Ayrıca organik ürünlerin yalnızca bağımsız üreticiler tarafından sertifikalandırıldığını belirten uzmanlar, marketlerdeki seri üretim markalara inanılmaması yönünde de hatırlatıcı talimatlarda bulunmayı ihmal etmiyor.

organik alisveris

Özellikle bebek maması ya da çocukların yediği yiyeceklerin kanserojen madde içeriğine sahip olup olmadığını kontrol etme konusunda aileler büyük görevler düştüğünü söyleyebiliriz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*