Saç Bakımında Dikkat Edilmesi GerekenlerYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Özellikle yaz aylarında deniz ve güneşle yıpranan saçların iyi bir bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Matlaşan ve kırılganlaşan saçlarımızı kendine getirebilmek ve saç bakımı için şu adımları uygulayabilirsiniz.

saç yıkama

Daha az Yıkayın

Yazın yüksek nem, aşırı sıcaklar, ter ve deniz derken hemen her gün banyoya girmek zorunda kalabiliyoruz. Banyo iyi geliyor ancak bize iyi gelen duşun saçlarımıza o kadar da iyi geldiği söylenemez. Suyun sıcak ve soğuk farkı, kullandığımız ürünler, kurulama, fönleme ve tarama saçlarımızı bir hayli yıpratıyor. Yaz bitimi ile birlikte saç derimizin saçları beslemek için salgılamış olduğu yağların saçlarımızı beslemesine izin verelim. Saç bakımı ne kadar doğal olursa o kadar başarılı sonuçlar verecektir. Saçlarımız için en doğal besin kendisi için üretilen yağlardır. Saçtaki yağlanmaya alışık değilseniz biraz sabredin bir süre sonra denge sağlanacak ve yağ üretimi gereken seviyede olacaktır.

saç maskesi

Saçlarınıza Özen GösterimYaz boyu yıpranmış ve canlılığını yitirmiş saçlarınıza doğal ve yoğun bir saç bakımı uygulayın. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan saçlar protein içeren ürünlerle maskelenebilir. Buna keratin içeren ürünlerde eklenebilir. Uygulayacağınız maske ile saçlarınız kısa sürede güçlenecektir. Ayrıca bu bakımı saç kırıklarınızı kestirdikten sonra yapmanız daha başarılı sonuçlar almanızda yardımcı olacaktır. Saçlarınız için kullanacağınız ürünlerdeki sürtünme oranını mümkün olduğunca azaltın. Saç fırçası yerine geniş dişli tarakla tarayın.

Tarama konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta, saçlarınızı ıslakken taramayın. Mutlaka ıslak taramanız gerekiyorsa geniş ağızlı tarak tercih edin. Saçlarınızın daha güzel ve parlak görünmesini istiyorsanız bol su tüketmelisiniz. Ayrıca saçlar için hayati öneme sahip çinko için somon balığı tercih edebilirsiniz. Kan üretimini hızlandıran, badem ve böğürtlende es geçmemeniz gereken besinler arasında. Bunlara bol taze meyvede eklemelisiniz.

böğürtlen

Saçlarınıza ekstra yağ desteği

Saç bakımı için uygulayacağınız yağ takviyesi ile saçınız kısa sürede canlılığını kazanacaktır. Özellikle içerisinde argan bulunan yağlar saçlara derinlemesine bakım yapacaktır. Doğal saç bakım yağları ile saçlarınızı her zaman canlı ve zinde tutmak mümkün. Susam yağı, kenevir yağı, kamelya ve mısır yağı, ayçiçek ve zeytin yağı kullanılabilir.

zeytinyağı ve saç bakımı

Kenevir yağı daha çok saçtaki elektriklenmeyi azaltmak ve kuruma süresini düşürmek için kullanılıyor. Diğer yağlardan hangisinin size daha uygun olduğunu deneyerek te öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu bakıma son zamanlarda oldukça revaçta olan sarımsak ve sarımsak yağını da ekleyebilirsiniz. Fermante edilmiş siyah sarımsak ve yağının daha iyi geldiği söylenmekte.

sarımsak yağı

İnternette bulabileceğiniz (Daha önce tanıdığınız, güvendiğiniz ve bildiğiniz) siyah sarımsak yağı ile hem zayıflayan saç diplerinizi güçlendirebilir hem de yakın zamanda istifa etmiş saçlarınız varsa onlara yeniden kavuşma imkanı bulabilirsiniz. Sarımsaklı şampuanları da deneme listenize ekleyebilirsiniz. Saç ve saç derisi özelliklerinize göre fayda görebileceğiniz bir ürün. Kullanmadan önce size uygunluğunu öğrenmek isterseniz dermatologla görüşebilir veya öneri alabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*