Sebzelerdeki Tarım İlaçlarına DikkatYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Sağlıklı beslenme menülerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan sebzeler ne kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? Sebzeler yetişme aşamalarında zararlılara karşı ilaçlanırlar ve kimyasallar sadece zararlıları yok etmekle kalmaz sebzeleri de etkiler.

sebze yıkama

Zararlılara karşı kullanılan ilaçların belli bir orana kadar bitkiler üzerinde bulunması kabul edilebiliyor ancak limit aşıldığında insan sağlığı tehdit edilmeye başlıyor. Pazarlardan alınan sebzeler incelendiğinde durumun çok ta iyi olmadığı ortaya çıkıyor. Alınan örnekler üzerinde yapılan araştırmalar her dört üründen birinde normal oranın üzerinde kimyasal tespit edilmiş.

sebze temizleme

Daha kötüsü örneklerin büyük kısmında birden fazla ilaç tespit edilirken bazı ürünlerde ondan fazla farklı türde ilaç kullanıldığı belirlenmiş. Tarım ürünleri pazarlardan alınıp laboratuvarlara götürüldüğünde dahi üzerinde hala ilaç kalıntıları mevcut. Eve geldiğinde bu ilaçların yok olmayacağı ve uçucu olmadıkları net.

Durum çok iş açıcı görünmese de evde alınabilecek bazı tedbirlerle zarar en aza indirilebilir.
Sağlıklı beslenme menülerimizi tümüyle rafa kaldırmamıza gerek yok. Peki ne yapabiliriz?

  • Kendinize bir yıkama kabı bularak içini suyla doldurun
  • İçerisine bir su bardağı sirke veya limon ekleyerek karıştırın.
  • Bir çay kaşığı karbonatı bu karışımın içerisine ekleyin.
  • Ürünleri içerisine koyarak 20 dakika bekletin.

sebze

Su içerisine eklenecek sirke ve limon asit özellikleri sayesinde sebze ve meyvelerin üzerinde biriken kimyasalları temizleyecektir. Sebzelerinizi muslukta yıkıyorsanız bu alışkanlığınızda vazgeçerek hazırladığınız su kabı içerisinde yıkayın. Özellikle roka, marul, maydanoz, tere, ıspanak kesinlikle su içerisinde bekletilmeden yenilmemeli. Hassas meyvelerde suya ekleyeceğiniz sirke miktarını düşürerek yıkamayı uygulayabilirsiniz. Sirke kokusu sizi rahatsız edecek olursa limon kullanabilirsiniz. Her iki durumda da bolca durulayıp kuruduktan sonra koku gidecektir.

soğan

Soğan, pırasa ve kelem gibi sebzelerin üst katlarını soyarak atın. Sağlıklı beslenme menüleriniz vazgeçilmezlerinde olan kereviz, patates, turp ve havuç gibi köklü sebzeleri topraklarından arındırarak suda bekletin. Çünkü ilaçlama sırasında kimyasallar yağmur ve sulama suları ile toprağa karışır. Tarım ilaçlarına eklenen gübrelerle kimyası bozulmuş bir toprağın yıkama suyuna girmemesine özen gösterin. Yapacağımız bu işlemler bir nebzede olsa sebze ve meyvelerin dış kısımlarında biriken kimyasalları temizlemeye yarayacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*