Sivilcelerinizi Sıkmayı Bir An Önce Bırakmanızı Sağlayacak NedenlerYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Sivilceleri sıkmaya neden son vermelisiniz?

Küçüklüğümüzden beri her sivilcelerimiz ile oynadığımızda ”sivilcelerini sıkma” uyarısı aldık, her cilt bakımı önerilerini okuyuşumuzda aynı komutla ve tavsiyeyle karşılaştır. Peki aslında güzelliğinizi acil olarak geri kazanma uğruna yaptığınız hata neden tavsiye edilmiyor, neden sivilceler ile oynamamak gerekiyor, bu yanlışın cilde zararları neler? Sizin için hepimizin bildiği bir bakım efsanesini detayları ile açıklıyoruz.

sivilce sikmak

Sivilceleri sıkmak demek cilt bütünlüğünü bilerek bozmak demek

sivilce sikmak

Sivilceler belirgin renge sahip olmasından dolayı ya da son zamanlarda büyümesine bağlı olarak cildinizin dış katmanında beliren bir sorun gibi görünebilir. Ancak sivilceler aslında cildin içeriden beslenmesi ile alakalı bir durum olarak cildin görünenden daha iç katmanlarında yer alır. Bu nedenle üzeri görünmese de cildinize ait bir zar ile çevrilidir. Siz sivilcelerinizin bütünlüğünü bozduğunuzda bu zarı da yırtmış ya da delmiş yani istemeden de olsa cilt bütünlüğünü bozmuş olursunuz. Cildin bu bölgeye hasar onarımı için ekstra odaklanması ve kanlanma yaratması gerekir.

sivilce sikmak

Sivilcelerin içindeki bakteriler yayılır

Sivilceler sanılanın aksine yalnızca yağ dolu bezeler değildir. Cildiniz ile direkt irtibat halinde olan ve cildin beslenmesine bağlı olarak gelişen bu durumda cildin sahip olduğu mikrobakteri ya da kir gibi etmenler de sivilcenin içerisinde yer alır. Bu sebeple siz sivilcelerinizi sıktığınızda hiç de hijyenik olmayan bir madde yüzünüze sıçrar ve cildinize bakterilerin yayılmasına neden olur. Bu da cildinizi iyi bir şekilde arındırmazsanız yeni cilt sorunları demektir.

sivilce sikmak

Gözenekler belirginleşebilir

Sivilceler oluşurken kendilerine alan yaratmak için gözeneklerdeki boşluklardan faydalanırlar. Siz aniden sivilcelerinizi sıktığınızda bu gözenekler genişlemiş haliyle boşalır ve geri tamiri cildiniz yeterince elastikiyete sahip değilse oldukça zordur. Ancak sivilcelerin kendiliğinden ya da ürün destekli şekilde geçmesi kademeli bir gözenek küçülmesi sağlayacağından bölgedeki tamiri kolaylaştırır.

sivilce sikmak

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*