Spor Yapıyor Ancak Kilo Veremiyorsanız Bu Yazımız Sizin İçin!Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Sık yapılan spor rutini yanlışları

Düzenli olarak spor yapıyor, spor salonlarında yaza fit girmek ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak için saatlerce ter döküyor ancak yine de kilo veremiyorsanız bunun sebebi sık yapılan spor hataları olabilir. Sizler de farkında olmadığınız yaptığınız spor yanlışları nedeniyle zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamamak ve sporunuzdan en iyi verimi almak için okumaya devam edin.

Spor Yanlislari

Spor saatleriniz yanlış olabilir

Genelde çoğumuz spor yapmak ya da spor salonuna gitmek için akşam saatlerini tercih ediyoruz. Tüm günün stresini attığımız ve yoğun iş temposu nedeniyle ancak akşamları spor yapıyor olabildiğimiz bir gerçek. Ancak spor saatleri için tam yemek saatlerini tercih etmek ise bir o kadar yanlış. Çünkü sporda yaktığınız kalorileri akşam geldiğiniz normal olarak acıkmış olduğunuz için fazlası ile geri alıyoruz. Ayrıca akşamüstü saatlerinde almamız gereken ara öğünü atlamış oluyoruz. Bu da sporun faydası dokunması gerekirken biz farkında olmadan beslenmemizi olumsuz etkilemesine yol açıyor.

Spor Yanlislari

Kardiyonun önemi

Birçok kişi spor salonuna gider gitmez ağırlık kaldırmaya ya da pilates bantlarını ele almaya girişiyor. Oysa gerçek bir ısınma ve de vücudu spora hazırlamanın yanında yağ yakımını arttırmak isteyenler için kardiyo egzersizleri büyük önem taşıyor.

Spor Yanlislari

Kilo vermek isteyenlerin spor programını öncelikli olarak kas geliştirmeden ziyade yağ yakımı etkisi ile bilinen tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi aerobik kardiyo egzersizlerinin oluşturması gerekiyor.

Spor öncesi beslenme

Spor öncesinde sık tüketilen enerji içecekleri aslında yoğun kalorisi ve şeker içeriği ile profesyonel sporcuların dahi yalnızca sınırlı tüketimine izin verilen bir sıvıdır. Bu içecek kilo vermek isteyenlere uygun olmadığı gibi spor öncesinde enerji sağlaması amacıyla yenen şekerli diğer tüm gıdalar aslında spordan verim almanızı engellemektedir.

Spor Yanlislari

Bunların yerine doğal şeker için meyveli yoğurtlar, sıvı desteği için şekersiz ve sossuz milk shakeler tüketilmesi daha uygundur. Eğer sporunuza birkaç saat daha varsa lifli ekmekten yapılmış bir sandviç yemeniz de mümkündür.

Motivasyon eksikliği ve spor hakkında uzman bilgisi almamak

Birçoğumuz spor programını çevreden duyduğu ya da gördüğü bilgiler doğrultusunda oluşturuyor ve başarıya ulaşamayınca çok kısa sürede motivasyonumuzun düşmesine izin veriyoruz.

Spor Yanlislari

Ancak ısınma ve soğuma evrelerine dikkat etmeden yapılan spor rutinleri ne yazık ki verimsiz olduğu gibi sakatlanma riskini de arttırıyor. Bu durumda da motivasyonunuz düşüyor ve spor konusunda düzen sağlamakta zorlanıyoruz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*