Spora Hemen Başlamak için Bahanelerinizi Yok Edecek 5 TüyoYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Spora başlamak için motive edecek öneriler

Siz de her hafta pazartesi spora başlamayı düşünüyor, ancak yine her hafta bahanelere sığınarak düzenli spora bir türlü başlayamıyor musunuz? Bahanelerinizi rafa kaldırmanız ve hedeflediğiniz spor düzenine geçmeniz için sizi  motive edecek 5 kolay tüyo ile siz de spora hemen başlamak için can atacak, pazartesileri beklemeyi bırakacaksınız.

spor için öneriler

Hedeflerinizi göz önünde tutun

Kilo vermek istiyor, fit bir vücuda kavuşmayı arzuluyor ya da sağlığınızı korumak için spor yapmak istiyor olabilirsiniz. Sınırsız faydası ile sporu hayatınıza katmak için sebebiniz ne olursa olsun hedeflerinizi somut hale getirmek motive olmanız için altın anahtar olabilir. Örneğin kavuşmayı dilediğiniz vücuda sahip bir mankenin fotoğrafını buzdolabınıza asabilir, beden ölçülerinizi bir günlük tutarak kaydedebilir ya da hayranı olduğunuz bir sporcunun motive edici bir sözünü post-itlerinize yazarak gözünüzün önünde olan bir yere asabilirsiniz.

Yeni giysiler, yeni ayakkabılar

Yeni spor taytları, ayakkabıları ya da yeni tshirtler… Kendinize yeni spor kıyafetleri almak motive olmanız için işe yaraması muhtemel fikirlerden biridir. Yeni giysilerinizin içinde kendinizi daha iyi hissedebilir ya da yeni olduğu için denemeye can attığınız giysilerinizi düşünerek spora başlamaya can atabilirsiniz.

spor için öneriler

Gerçekten pazartesiyi beklemeyin

Uzmanlara göre ertelemek bir işe başlarken bakış açınızı değiştirmekte yani işin sürekliliğine inancınız olmadığını göstermektedir. Bu nedenle düzenli spora başlamaya karar verdiyseniz kendinize bir gün ya da tarih seçmek yerine hemen atağa geçin ve enerjinizi ya da hevesinizi koruyun.

Sevdiğiniz hareketlerle başlayın

Spor programınızda birçok farklı egzersiz yer alıyor olabilir. Ancak başlangıç evrelerinde kendinize bu sporu sevdirmek için sevdiğiniz kısımları biraz fazla tutmanız faydalı olabilir. Örneğin koşu ve bisikletten oluşan bir spor programında bisikleti seviyor ancak koşuya alışmaya çalışıyorsanız yarım saatlik sürecinizde 10 dakikayı koşuya 20 dakikayı bisikletinize ayırarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

spor için öneriler

Olumsuz düşünün

Sporun faydaları hakkında olumlu düşünmek sizi yeterince motive etmiyorsa, sporsuz bir hayatın olumsuzluklarını düşünün. Kendinizi sağlığınızı kaybetmiş olarak hayal etmek fazla korkutucu bir fikir olsa da spor yapmadığınız takdirde yaşayabileceklerinizin ya da hayat kalitenizin nasıl değişeceğini düşünerek kendinizi motive edin. Kontrollü endişenin motive edici yanından faydalanın, ancak kontrollü kelimesinin bu önerimizde önemini asla unutmayın.

spor için öneriler

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*