Stres Kontrolü ile Daha Sağlıklı Bir YaşamYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Stresle başa çıkmak artık çalışan kadınların en büyük sorunlarından biri halini aldı. Stres iş yaşamından aile hayatına arkadaşlıklarınızdan ev işlerinize kadar her alanda hem kadın hem erkek için sağlığın en büyük düşmanı olurken, stresle başa çıkabilmek ve onu kontrol altına almak sağlıklı bir yaşam için şart halini aldı.

stresli kadın

Stresle baş etmenin yolları birçok kişinin daha mutlu olması için altın anahtar niteliği taşımakla birlikte aslında gündelik hayatımızdaki küçük değişiklikler ile de oldukça basit olabiliyor.

gergin kadın

Çevre en önemli faktör

Hem canlı hem de cansız çevre stresi yenmenin yolları için kilit önem taşıyor. Çalışma masanızın düzeninden görüştüğünüz arkadaşlarınıza kadar çevrenizdeki her faktör sizde stresi azaltan ya da arttıran etmenleri oluşturuyor.
Bu nedenle bir ortama girerken kendinize ‘Bu ortamı kendim için nasıl daha uygun hale getirebilirim?’ ya da ‘ Bu ortamda hoşuma gitmeyen şeyler neler ve bunları nasıl değiştirirsem daha sakin olabilirim?’ gibi soruları kendinize sesli bir şekilde yöneltmeniz isteniyor. Başta birçok kişinin çekimser yaklaştığı kendine soru sorma seansları aslında kendi iç dünyanızla etkili bir iletişim kurarak stresi azaltmak ve sorunları çözüme kavuşturmak için bilim tarafından oldukça destekleniyor.

stres

İletişiminizi dışa yansıtın

Stresin en önemli nedeni elbette ki iletişim konusunda yetersizliklerden de ileri geliyor. Özellikle iş hayatında ya da ilişkilerinde kendini yeterince ifade edemeyen insanların stres konusunda daha da risk altında olduğu görülebiliyor.

iletişim

Eşi ile problemlerini dile getiremeyenlerin arkadaşları ile, arkadaşları ile problemlerini dile getiremeyenlerin çocuklarına farklı ve beklenmedik tepkiler ile yanıt verdikleri sık görülen bir öfke patlaması durumu oluyor. Bu nedenle etkili iletişim kurmak stresi yenmede önem taşırken, bilim size kendinizi ifade etmek için yazmayı öneriyor. Dilerseniz eşinize onun yapmasını istediklerinizi hatırlatacak rica notları bırakabilir, arkadaşlarınıza düşüncelerinizi bir kağıt üzerinde mektup şeklinde verebilir ya da sadece kendiniz için bir günlük tutarak olaylara daha objektif bakmaya çalışabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*