Teknolojinin Zararlarından Kendinizi ve Sevdiklerinizi KoruyunYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Teknolojinin Zararları Nelerdir ?

Teknoloji telefonlardan bilgisayarlardan tabletlere çevremizdeki hemen her alanda yerini alırken, teknolojinin bize verdiği psikolojik ya da fiziksel zararlarını fark edemiyoruz. Ancak birçok kişi için teknolojinin zararları konusunda önlem almak hayati bir önem taşırken, birçoğumuz için de mutsuzluk, stres gibi sorunların temelinde teknoloji yatıyor. Teknolojik gereçleri yalnızca faydaları için kullanmaya başlayarak onların hayatınızdaki asıl olması yeri hatırlayın ve sevdiklerinize daha çok ayırın. Bilinçli teknoloji kullanımı için ise ipuçlarımıza göz atmaya devam edin.

Teknolojinin Zararları Teknolojinin Zararları
Fiziksel sorunların temeli
Teknolojik aletler biz fark etmesek de gün içerisinde kapalı olduğu halde hala birtakım zararlı ışın ve dalgalar yaymaya devam ederek çevremizde bizi tehdit ediyor.
Birçoğumuz bu bilginin farkında olsak da teknolojik gereçlerin zararları konusunda yine de yeterli önlem almıyoruz. Örneğin telefonunuz başucunuzda iken uyumanız ya da onu içinde bulunduğunuz odada şarj etmeniz beyin tümörlerinden kronik ağrılara kadar birçok sorunu beraberinde getirirken, bu cihazların ekranına uzun süre bakmak dahi sağlığınızı geri dönüşümsüz şekilde etkiliyor.
Psikolojimizi ve iletişimimizi etkiliyor

Teknolojinin Zararları
Ellerinde akıllı telefonlar ile vakit geçirdiği için sevdikleri ile iletişime geçmeyen aileler mutluluğumuzu ve aile içi sorunlarımızı direkt olarak etkilerken, bu durumdan şikayet edenlerin de sayısı azımsanacak seviyede değil. Bu nedenle ailede her bireyin kendisinin gereken önemi göstermesi ve teknoloji saatlerini konuşma, birlikte yemek yeme, ailecek oyun oynama, film izleme ve kitap okuma gibi aktivitelere ayırması tavsiye ediliyor.

Teknolojinin Zararları Teknolojinin Zararları
Teknolojinin faydaları elbette yadsınamıyor ancak bunları belirli saatlerde yalnızca bilgi edinmek ve kendinizi geliştirmek adına ayırmanız, aksi takdirde özellikle sosyal medyanın sizi depresyon gibi psikolojik problemlere iteceği düşünülüyor. Sanal ortamlarda edinilen arkadaş çevresinin de kişilerde olumsuz sonuçları ile ciddi problemlere yol açabileceği düşünülen diğer zararlar arasında. Bu nedenle uzmanlar hem sizin hem de aileniz ruh ve fiziksel sağlığı için teknolojinin bilinçli kullanılması konusunda uyarıyor.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*