Testisleriniz Hakkında Önemli BilgilerYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Testisleriniz hakkında tüm detayları biliyor musunuz? Testisler sadece sperm üretmiyor, testislerin önemi sanılandan çok daha fazla. Erkeklerin sahip olduğu özelliklerin çoğu aslında testisler tarafından salgılanan testosteron hormonu ile belirleniyor. Bu hormonun miktarına göre özellikler belirgin veya zayıf kalabiliyor.

yaşlı

  • Testislerde ısı vücut ısısından her zaman 2 derece düşük olması gerekiyor. Bu ısı farkı sperm sayısı ve kalitesini etkileyen önemli bir unsur. O bölgede ısının yükselmesine sebep olabilecek giyimden uzak durmaya çalışın.
  • Testis kanseri sanıldığı gibi ilerki yaşlarsa değil erken yaşlarda ortaya çıkıyor. 35 yaşa kadar risk daha yüksek. Şüphelendiğiniz herhangi bir durumda kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.
  • Testisler içerisindeki protein miktarı diğer organlara göre daha yüksek. Vücuttaki proteinde %77 daha fazla protein barındırır. Bu proteinlerden 999 tanesi sadece testislere özgü. Beyne özgü proteinlerin sadece 318 olduğu göze alınırsa proteinlerin testisler için ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır.

erkeklik

  • Testislerin biri diğerine göre daha aşağıda bulunur ve erkeklerin büyük kısmında sol testis sağ testise göre daha aşağıda bulunur. Sol testis sağdakine göre daha büyüktür. Bu durum genelde bir sorun mu algısına neden olabilir. Bunun normal olduğunu bilmelisiniz.

testisler

  • Testislerde her gün 200 milyon sperm üretilir. Her spermde gelecek kuşaklara aktarılmayı bekleyen 37 MB’lık veri bulunur.

Mevcut bireylerden gelecek kuşaklara aktarılacak verilerde göz önünde bulundurularak testislerin önemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmuş oluruz sanırım. Bu 37 mb veri barındıran hangi spermin yeni bir birey olarak hayattaki rolünü alacağını bilemeyiz. O yüzden sağlıklı sperm sayısının fazla olması hayati öneme sahiptir.

baba

Testislerin önemi genelde çocuk sahibi olma ile bağlantılı dile getirilse de aslında bu tek başına yeterli değildir. Erkeğin karakteristik özellikleri gene burada üretilen testosteron hormonunun miktarı ile bağlantılıdır. Bu hormondaki düşüş belirgin özellikleri de etkileyebilmektedir. Testisler alınabilecek darbelere karşı yoğun kaygan bir ortamda bulunur. Ancak alınabilecek ani ve şiddetli darbelerde mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. Özellikle sigara ve alkol sperm kalitesini doğrudan etkilemektedir. Zararlı alışkanlıkları tekrar gözden geçirerek zaman zaman sperm sayısı ve kalitesi kontrol ettirilmelidir.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*