Tırnak Batması ve BakımıYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Tırnak batması ayaklarda en çok yaşanan sorunlar arasında yer alıyor. Bu sorun genelde batmanın yaşandığı tırnağın aldırılması ile çözümlenmeye çalışıyor ancak dermatologlar bu yöntemi gerçekten bir zorunluluk değilse kesinlikle önermiyorlar.

tırnak batması

Bunun yerine iyi bir tırnak bakımı yapılması tavsiye ediliyor. Eğer ayağınıza uygun bir ayakkabı kullanmıyor, ayak parmaklarınız ayakkabı içerisinde rahat etmiyor, tırnaklarınızı dipten kesiyor, terleme ve mantar oluşumu görülmüş ve parmaklarınızın bulunduğu bölgeden darbe almışsanız her an tırnak batması ile karşı karşıya kalma riskiniz var demektir. Tırnak batmasından mustarip olmak istemiyorsanız ağrılar başlamadan tedbirinizi almalısınız. Eğer geç kalmışsanız yapılacak iyi bir tedavi tırnağı aldırmanızda çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

lazer tedavisi

Nasıl Tedavi Edilmeli?

Her şeyden önce tırnak bakımı nedene bağlı olarak yapılmalı. Tırnağın tümüyle alınmadan sadece batmaya sebep olan nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Pedikür veya tırnağın bütünüyle alınması sonuç vermeyeceği gibi tekrar çıkacak tırnak tekrar aynı sorunların yaşanmasına neden olacaktır.
Batmaya neden olan bölgenin lazer ile düzeltilmesi yeni çıkacak olan tırnağın hem daha düzgün bir şekilde çıkmasını hem de aynı sorunların yaşanmasını önleyecektir.

  • Lazer tedavisi ile iyileşme süreci çok daha hızlı olacağı için hasta normal yaşantısını çok kısa sürede devam ettirebilecek duruma gelir. Tümüyle iyileşme ise 10 gün içerisinde tamamlanır.
  • Diğer bir yöntemse tüp uygulamasıdır. Bu yöntemle iltihaplanma varsa iltihap ortadan kalkarak sorun yaşanan bölge hızla iyileşir. İyileşme süresi de bu yönde ortalama 10 gündür. Tüp uygulaması ağrısız ve pratik bir uygulamadır.
  • Uygulanan diğer bir yöntemde ise ağrısız ve dikiş atılmadan yapılır. Tekrarlama oranı oldukça düşüktür. İlaç uygulaması yapılarak işlem beş dakikada bitirilir.

dermeatolog

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tırnak batması sonrası uygulanan klasik tırnak aldırma yönteminde sürecin tekrarlanma riski yüksektir. Ayrıca çıkan tırnaklarda şekil bozuklukları görülmektedir.

ayak bakımı

Doğru teşhis ve uygulama için mutlaka iyi bir dermatologdan tavsiye alınmalıdır. Her halükarda batma yaşanmadan önce veya sonra ayak parmaklarına gereken özen gösterilmelidir. Özellik ayak parmaklarını sıkan ayakkabılar tercih edilmemeli ve tırnak kesimine dikkat edilmelidir. Tırnakların sağlıklı gelişimi için tırnak bakımı asla ihmal edilmemelidir.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*