Unutmayı UnutunYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Unutma ile ilgili hep anlatılan hikayelerde ipek yolu üzerinde seyahat eden kervanlarda deve üzerinde sürekli sallanmadan dolayı taşlar durmayacağı için taş olmadan satranç oynanırmış. Aylar sonra da son bıraktıkları hamleden devam ederlermiş.

stres

Hikaye gerçek midir değil midir bilemeyiz ancak günümüzde bu ve benzeri hikayeleri duymak dahi insana garip geliyor. Günümüzde yaşanan kargaşa, dağınıklık, görsellikteki artık ve kalabalık insan zihnini ve hafızasını normalden çok fazla yoruyor. Üstüne bir de stresli bir işte çalışıyor veya bitmek tükenmek bilmeyen yoğun sınav dönemleri yaşıyorsanız unuttuğunuzu dahi unutabilir, elinizde tuttuğunuz kalemi nereye koyduğunuzu bulmaya çalışabilirsiniz. Unutkanlığa çözüm arayışları her dönem olmuş ancak insan varolduğundan beri hiç bu kadar yoğun olmamıştır.

beslenme

Peki neden fazla unutuyoruz? Unutkanlığa çözüm arayışlarından önce bu sorunun cevabını bulmak oldukça önemli. Her insanın unutkanlık sebebi farklı olabilir. Bazıları genetik yapıları daha çabuk unuturken bazılar yeterli beslenemedikleri için unutabilirler. Her ikisi de nedenler arasında yoksa yoğun iş temposu, stres, depresyon, dağınık ev ve iş ortamı, karmaşa unutkanlığa sebep olabilir.
Hafızamızı bilgisayardaki depolama alanlarına benzetecek olursak alınan tüm bilgiler önce bilgisayarda geçici hafıza görevini üstlenen ram belleğe yüklenir. Eğer buraya alınan bilgiler kalıcı belleğe yani harddiske kaydedilmezse bilgisayar kapatıldığında veya farklı bir konuya geçildiğinde buradaki bilgiler önemsiz verilerin toplandığı bölümlere alınır veya tümüyle ulaşılması zor alanlara aktarılır. Hiçbir bilgi tümüyle yok olmaz ancak hatırlanabilmesi için tıpkı bilgisayarda silinen verileri geri getirmek için kullanılan programların yaptığı işlem gibi uzun ve karmaşık işlemler gerektirir. Geri getirilen tüm bilgilerde orijinali gibi olmayabilir.

dinlenme

Unutkanlığa çözüm olması amacıyla geliştirilen bazı tavsiyeler vardır. Bunların büyük kısmı beslenme alışkanlıkları ile ilgili iken bazıları yaşantının yeniden düzenlenmesi ile ilgilidir. Eğer unutkanlığını nörotik bir rahatsızlıkla ilgili değil ve tedavi gerektirecek düzeyde değilse şu önerileri uygulayabilirsiniz.

alkol

  • Stresten uzak durmaya çalışın. Stres tüm fonksiyonları adeta felç eder. Baskı altında kalan beyin fonksiyonları normal faaliyetlerini devam ettirebilmek için aşırı zorlanır ve dikkat edilmesi gereken ayrıntılar atlanabilir. Stres altında öncelik stresi oluşturan etkenleri ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle hatırlanması gereken günler, marketten alınması gerekenler, yeni tanışılan kişilerin isimleri ve yüzleri ve randevular önemsiz birer ayrıntı olarak ram yani geçici bellekten kalıcı belleğe aktarılmadan ulaşılması daha zor olan uzak bölgelere kaydedilebilir. İmkanlar dahilinde stresten uzak bir yaşam sürmeye özen gösterin.
  • Yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Hazır ürünleri beslenme listenizden çıkarın. Çünkü içeriğinde yapay tatlar ve koruyucu maddeler hiçbir faydası olmadığı gibi zararlı da olabilir. Aşırı şeker tüketiminden uzak uzak durun. Mümkün olduğunca doğal beslenmeye özen gösterin. Menünüzde her zaman taze meyve ve sebze bulundurmaya çalışın.
  • Vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirin. Yeterince dinlenmeyen bir beyin nörotik bağları kurmadan zorlanacağı için unutkanlık artacaktır.
  • Alkolden uzak durun. Alkol unutkanlığı artıran önem faktörler arasında yer alır. Zararlı maddeleri bünyenizden uzak tutmaya çalışın.
  • Not alın. Beyin önemsenen her şeyi kalıcı belleğe alır. Not almanız beyin için “bu önemli” anlamına gelir ve bilgiler kolay hatırlamanızı sağlayacak yerlere kaydedilir.
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*