Uykuya Zaman AyırınYazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Gün içinde kendinize zaman ayırmak aslında bu yüksek temponun içerisinde özellikle iş hayatında yer alan kadınlar için yeterince önemsenmese de bilime göre hayatınızın kalitesini belirleyen temel kriterlerden birini oluşturuyor. Ancak gün içinde kendine zaman ayırmak isteyenlere ya da zamanı etkili kullanma yöntemleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayanlar küçük ipuçları oldukça yardımcı olabiliyor. Siz de kendi hayatınızı ertelemeyin, böylece ailenize ve sevdiklerinize ayırdığınız sürelerde daha verimli bir birey olarak yerinizi alın.

verimli uyku
En önemlisi uyku düzeni
Zamanı etkin kullanmada günümüzün en büyük yüzdesini ayırdığımız aktivite yani dinlenme saatleri en önemli kısmı oluşturuyor. Okuyanlar için dinlenmek çok uzak bir kavram gibi görünse de aslında uyku düzeni burada kilit ipucunu oluşturuyor.

verimli uyku

Kalkma saatlerinizi çocuklarınıza ya da iş başlangıcınıza göre ayarlasanız da aslında yalnızca 10-15 dakika erken kalkarak kendiniz için lezzetli bir meyve suyu hazırlayabilir ya da önceden hazırladığınız leziz smootienizi yudumlamadan önce birkaç esneme hareketi ile güne daha zinde başlayabilirsiniz. Düzenli spor çalışan kadınların en büyük sorunlarından olsa da, saymakla faydası bitmeyen bu alışkanlığı kazanmak için aslında alarmlarınızda küçük oynamalar yapmanız yeterli olabiliyor.Düzenli Uyku
Ayrıca birçok kişi uyku düzenini yalnızca gece uykusu olarak düşünse de yine bilim adamlarına göre öğleden sonraki saatlerde 20 dakikalık kısa bir uyku günü daha verimli geçirmeye yardımcı oluyor. Eğer uyuduktan sonra ayılmakta problem yaşıyorsanız uyumadan önce bir fincan sade kahve içmeniz bu sayede kahve etkilerini gösterdiğinde uyanmanız da bir diğer verimli uyku için önerileri olarak veriliyor.

Düzenli Uyku Düzenli Spor
Beslenmeye dikkat
Yatmadan önce yedikleriniz kadar gün içinde yedikleriniz de düzenli uykuda etmen olabiliyor. Abur cuburlar, yağlı ve ağır yemekler, gazlı ve asitli içecekler ile alkol etkilerini vücudun kendini dinlenmeye aldığı gece saatlerinde göstererek tüm uykunuzu etkileyebiliyor.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*