Vücut Tipinizi Biliyor musunuz?Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter

Erkek Vücut Tipleri

Erkekler kadınlardan oldukça farklı bir vücut yapısına sahip olsa da tıpkı kadınlarda olduğu gibi kendi içinde farklı vücut kategorilerine sahiptirler. Peki beslenme düzeninizden spor alışkanlıklarınıza kadar hayatınızdaki birçok aktiviteyi etkileyecek olan erkek vücut tiplerini siz biliyor musunuz?

Vücut Tipleri
Endomorf vücut tipi
Endomorf vücut tipi en genel üç vücut tipi içerisinde metabolik faaliyetleri nedeniyle beslenme ve aktivite düzenine en çok dikkat etmesi gereken grubu temsil ediyor. Boyları normal seviyede ya da daha kısa olan bu erkek vücut tipinde kolay yağlanma görülmekle birlikte yağlanma özellikle bel ve çevresinde görülüyor. Yemek alışkanlıklarına özellikle tuz, yağ ve şeker içermeyen besinler ile devam etmesi gereken bu vücut tipine spor türleri içerisinden özellikle aerobik öneriliyor.

Vücut Tipleri
Spor önerilerine yoğunluklu olarak hızlı yürüme ve koşuyu dahil etmesi gereken bu vücut tipi için kardiyak kapasiteyi attıracak egzersizler ağırlık kaldırma gibi hareketlerden çok daha büyük önem taşımaktadır. Hayat boyu kilo kontrolüne dikkat etmesi gereken endomorf erkekler yağ düzeyine dikkat ettikten sonrasında kas kütlesini arttırmaya yönelik egzersizleri programlarına ekleyebilmektedir.
Vücut Tipleri
Ektomorf vücut tipi
Fazla uzun ve zayıf bir görünüme sahip ektomorf erkek vücut tipi erkekler için beslenme önerilerine dikkat etmesi gereken bir başka gruptur. Kilo almakta zorlanan ve karbonhidrat ağırlıklı beslense de kilo alamadığını söyleyen, geniş omuzlu, kemikli bir yapıya sahip ektomorflar için daha çok kas kütlesini arttıracak protein ağırlıklı diyetler uygun görülmektedir.

Vücut Tipleri
Elbette beslenmesini spor ile dengeleyecek olan bu erkekler için salon sporları kas kütlesini arttırmada büyük bir öneme sahiptir.
Mezomorf vücut tipi
Erkekler için ideal vücut tipi olarak görülen mezomorf vücut tipi kas kütlesinin yoğun olduğu bir vücut tipidir. Genel olarak normal ya da uzun boya sahip bu erkeklerin ne yazık ki ideal bir vücuda sahip olsa da yağlanmaya müsait yapısı nedeniyle tıpkı endomorflar gibi yaşam boyu kilo kontrolüne dikkat etmesi gereklidir.

Vücut Tipleri Vücut Tipleri

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on Twitter


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*